Yeni KOSGEB Kobi Kredileri

11.11.2010 Tarihinde Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün Tarafından KOBİ’lere ve ihracat yapan işletmelere yönelik toplam 3 milyar TL’lik  kredi desteğinin detayları açıklanmış, kredi kullandırma işleminin 23.11.2010 tarihinden itibaren başlayacağını ifade edilmiştir.

İşletmelerin en fazla kullanabilecekleri  Kredi  tutarının tespitinde, işletmelerin çalışan sayısı ve toplam ciro tutarları dikkate alınacaktır.  Bu kriterlerin tespitinde İşletmelerin 2009 yılı verileri esas alınacaktır.

Kredi Kullanım kriterlerinin belirlemesi açısından, işletmeler,  Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli olarak üç’e ayrılmıştır.

 
İşletmeler, üst limitler aşılmamak şartıyla, isterlerse daha az kredi
kullanabileceklerdir.

Kadın girişimcilerin şahıs işletmelerine Kredi üst limitlerinde Pozitif ayrımcılık yapılarak 10.000 TL’lik bir ilave limit tanınmıştır. Kadın girişimci işletmeleri  için  üst limitler;  Mikro 40.000 TL, Küçük: 60.000 TL, Orta Ölçekli 90.000 TL’dir.

İşletmelerin  kendi ölçeklerine uygun olan kredilerden faydalanabilmeleri  için,

öncelikle Kosgeb  veri  tabanına  kayıt olmaları gerekmektedir. Daha önceden Kayıt yaptırmış ancak 2009 yılı KOBİ beyannamelerini girmemiş olan işletmelerin bu eksikliklerini tamamlamaları gerekmektedir.

Yüzde 0,94 olarak belirlenen  Kredi Faizi oranına isabet eden Faiz tutarının ¾’ü
KOSGEB tarafından karşılanacak, ¼’ü ise işletme tarafından ödenecektir.

 

Kullanılan Kredinin ilk altı ayı geri ödemesiz olacak yedinci  aydan itibaren ise 18 eşit
taksitte ödeme yapılacaktır.  Geri ödemesiz ilk altı ay ile birlikte toplam vade 24 aydır.
Toplamda 44.000 KOBİ’ye  kullandırılması düşünülen kredilerin toplam hacmi 1.5
milyar TL  olarak öngörülmüştür.

 
Kullanılacak Kredilere aracılık etmeleri için 17 Banka ve Finans Kurumu ile anlaşma yapılmış olup, bankalar kullandıracakları KOBİ kredileri için düşük oranda masraf alacaklardır.

Kredi Kullanacak İşletmelerin Teminat sorunu, Kredi Garanti Fonu Anonim şirketi tarafından giderilecektir.

Kobi ölçeğindeki  işletmeler dışında ayrıca İhracat hacminin geliştirilmesi için yaklaşık 5.000 adet firmayla sınırlı olmak üzere yine 1.5 milyar TL civarında İhracat destek kredisi verilecektir. Bu kredideki üst limit işletme başına 200.000 Amerikan Doları olarak belirlenmiştir. Üst limitteki Kredi faizinin yine ¼’ü olan 874 ABD Doları krediyi kullanan ihracatçı işletme tarafından, ¾ ‘ü olan 2.623 ABD Dolarını ise KOSGEB tarafından karşılanacaktır.

Kredinin Kullandırılmasına 23.11.2010- Salı gününden itibaren başlanılacaktır. İşletmelerin  çalıştıkları bankalara başvuru yapmadan önce, KOSGEB nezdinde varsa eksiklikleri tamamlamaları gerekmektedir.

Ali KARAKUŞ

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir