Yeni giyilebilir cihaz, hayati belirtileri gösterebiliyor

Vücut sensörleri uzun bir zamandan beri kullanılmalarına rağmen hala istenilen şekle girmiş değiller. Genelde hacmi büyük ve giyilmesi zor olan bu cihazlar sağlık alanında da oldukça kullanılıyor. Yeni geliştirilen yara bandı inceliğinde ve demir para büyüklüğündeki bir cihaz bu hantal cihazların sonunu getirebilir. Güney Kore Daegu Geyongbuk Bilim ve Teknoloji Enstitüsü profesörü Kyung-In Jang ve Northwestern Üniversitesi’nden John A. Rogers’ın birlikte geliştirdikleri silikon sensörler 250 küçük tel spirale bağlı 50 adet parçadan oluşuyor. Silikon vücut şeklini alabiliyor ve “hareket, solunum sistemi ve kalp, kas, göz ve beyindeki elektriksel aktivite” verilerini iletebiliyor.

Bu küçük şey, yakın zamanda hacimli birçok sensörün yerini alabilir.

Araştırmacılar bu cihazı kablosuz bir şekilde çalıştırabiliyorlar. Yani vücudun neredeyse her yerinde kullanılabilecek. Buna ek olarak, cihazın yumuşak ve esneyebilen konektörlerin gerekli olduğu robotik sistemlerde de kullanılması bekleniyor.

“Büyük veri ve yapay zeka teknolojilerinin birleşimi ile beraber kablosuz biyosensörler, sağlık bilgilerinin analizinin yapıldığı ve saklanabildiği tıbbi sistemlere de entegre edilebilecekler.” diyen profesör Jang şöyle devam ediyor: “Kırsal bölgeler gibi tıbbi hizmetlerin zor yapıldığı yerlerdeki hastalar için tedavi sistemlerini destekleyici elektronik yüzeyler geliştirmeye devam edeceğiz.”

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir