Yeni Cami’nin Trajik Öyküsü

Eminönü Yeni Cami

III. Muradın karısı, III. Mehmed’in annesi Safiye sultan kendi adına cami yaptırmaya karar verir. Fakat cami’yi yaptırmak istediği yerde Yahudi Mahallesi bulunmaktadır ve mahallenin istimlâk edilmesi gerekmektedir.

Müslüman halk dâhil olmak üzere bütün halk bu duruma karşı çıkar fakat ne yapsalar nafile mahalle istimlâk edilir ve deniz kıyısında yapılacak ilk büyük cami olan Yeni Cami ‘nin yapım çalışması 1597 yılında başlar. Her nedense kim bilir beklide halkın mahallesinin yok edilmesindendir caminin yapımında aksilikler birbirini kovalar. İlk  temel atılır atılmaz neresi kazılsa su çıkar tulumbalar ve değirmenlerle sular boşaltılır bu işlem oldukça uzun bir zaman alır. Su kurutulduktan sonra inşaata başlanır. (inşaata kullanılan taşlar özel olarak Rodos’tan getirilmiştir.) İnşaat tam büyük bir hızla ilerlerken Yeni Cami’nin mimarı ünlü Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Davut Ağa bir veba salgını sonrasında hayatını kaybeder. Ve Dalkılıç Ahmet Paşa yapımı üstlenir ancak 1603 yılında dönemin padişahı III. Mehmed’in ölümüyle Valide Sayfiye Sultan eski geleneklere uyularak eski saraya gönderilmesiyle inşaat yarıda kalır. Ve yaklaşık 57 yıl kendi haline bırakılan Yeni Cami bu süre içinde zamanın büyük tahribatına uğrar ve bir yangınla büyük hasar görür.

Köprülü Mehmet Paşanın sadrazamlığı sırasında tahta bulunan IV Mehmed’in annesi Hatice Turhan Sultan camiyi bitirilmemiş ve harabeye dönmüş şekilde görünce camiyi tamamlatmaya karar verir. Ve dönemin mimarbaşısı Mustafa ağa ve Davut ağanın planlarına uygun olarak inşaat yeniden başlar ve 3 yıl içinde tamamlanarak 8 Şubat 1663 yılında ibadete törenle açılır. İlk yapımı planlandığında adı safiye sultan camii olarak düşünülen cami 66 yıllık badireli yapım aşamasından sonra isminin Yeni Cami olarak adlandırılmasına karar verilir.

Yeni Cami Mimar Sinan’ın Şehzade Cami’nde ve Sedefkâr Mimar Mehmed Ağa’nın Sultanahmet Cami’nde kullandığı kubbe planını tekrarlar. Ancak kubbenin piramidi andırır şekilde yükselmesi kendine has bir özelliktir. Yeni Caminin etrafında Valide Sultan Türbesi, sebil, tarihin en eski çarşılarından ve günümüzdeki alış veriş merkezlerinin öncüsü olan Mısır Çarşısı bulunmaktadır.

Çarşıya Mısır Çarşısı adının verilmesinin temel nedeni ise çarşının ilk açıldığı ve daha sonraki dönemlerde burada satılan baharat ve diğer ürünlerin Mısırdan getirilmiş olmasından kaynaklanır. Envali çeşit baharat ve buna benzer ürünleri bulabileceğiniz Mısır Çarşısı günümüzde bu özelliğini yavaş yavaş kaybetmeye başlamış tarihi baharatçılar kapanıp yerlerine kuyumcu dükkânları açılmaya başlamıştır ve bir kültür göz göre göre kaybolmaya yüz tutmuştur.

Hakan Taşgın

www.beycon.com.tr

Beycon Group

1.00 avg. rating (52% score) - 1 vote

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir