Yeni Bios

bios
Bilgisayar Ekranı Açıldığında Karşılaştığımız Bios ekranı tamamen değişiyor.

Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan MSI yöneticileri Bios ekranının Windows’a benzer yeni bir tasarımla kullanıcıların karşısına çıkacağını duyurdu.

Klasik Dos ekranını andıran metin BIOS’ un yerini Windows’a benzer bir görünüme sahip UEFI alacak. Değişim yılsonunda başlayacak.

Değişim sadece dış görünüş değişikliğinden ibaret değil artan disk kapasitesini mevcut Bioslar kaldıramıyor. UEFI yeni teknolojileri sırtlanabilecek bir teknoloji ve C ile yazılmış. Universal Extensible Firmware Interface anlamına gelen UEFI, alışılmış ve süregelen BIOS problemlerinin de çözümü olmayı vaat ediyor.

MSI yöneticilerinin yaptığı açıklamaya göre bu özellik sadece pahalı ana kartlarla sınırlandırılmayacak ve ucuz modellerde bulunarak 3 yıl içerisinde yaygınlaşacak.

BIOS NEDİR?

Açılımı “Basic Input/Output System” (Temel Giriş / Çıkış Sistemi) olan BIOS, bilgisayarların çalışması için gerekli olan temel işletim sistemi olarak da nitelendirilebilir. Bilgisayarlar ilk açıldığında siyah ekran üzerinde F12 veya DEL butonu ile girilebilen BIOS ile kullanıcılar ana kartının özellikleri ve ayarlarını diledikleri gibi değiştirebilir. Örneğin bilgisayarınız ilk açıldığında bilgisayarın ilk olarak hangi aygıtı kullanmasını istediğinizi (sabit disk, CD/DVD ROM, disket sürücü, USB hafıza veya diğer bir cihaz) seçerek bu aygıt üzerinden bilgisayarınızı başlatabilirsiniz. Bunun dışında işlemci sıcaklığı ayarları, ana kartın temel özelliklerini de yine mavi arka plana sahip olan BIOS ekranından görüntüleyebilirsiniz.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir