Yazılım Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Yazılım Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

                Yazılım üç farklı kategoriye ayrılır. Bunlar; işletim sistemi yazılımları, uygulama yazılımları ve programlama yazılımlarıdır. Bilgisayarlarda kullanılmakta olan her programa yazılın denilir. Genel olarak programları çalıştırmak istediğiniz zaman bunlar ilk olarak çevre birimlerine yani disklerden RAM’lara yüklenir. Buna en iyi örnek işletim sistemidir. Bilgisayarınızı ilk açtığınız zaman işletim sistemi bellekten RAM’e yüklenir ve çalışmaya başlar. Eğer işletim sisteminiz olmaz o zaman bilgisayarınızda açılmaz.

Bir Yazılım türü olan işletim sistemleri işlemcilere özel olarak üretilmektedir. Uygulama programları ise işlemcilere özel olarak değil de işletim sistemine özel olarak üretilmektedir. Yani bilgisayarınızı çalıştırmak için gerekli olan işletim sistemi bilgisayar özelliklerine göre üretilirken programlar ise bu işletim sistemine özel olarak üretilmektedir.

Yazılımlar arasında en önemli kısmı işletim sistemleri kapsar. Çünkü bir bilgisayarın çalışabilmesi için işletim sisteminin olması şarttır. İşletim sisteminin genel özellikleri ise; ana ve yan belleklerin en yüksek performans ile çalışmasını sağlar, bilgisayar ve donanım birimleri ile olan iletişime sağlar, çeşitli uygulama ve programların çalıştırılmasını sağlar.

İşletim sisteminden farklı olarak uygulama yazılımları ise çeşitli hesaplamaları yapmanız yardımcı olmaktadır. Bir uygulamayı çalıştırabilmeniz için bilgisayarınızda işletim sisteminin kurulu olması gerekir. Ayrıca kuracağınız uygulama ve programların işletim sistemi ile de uyumlu olması gerekmektedir. Eğer işletim sisteminiz programı ya da uygulamayı desteklemiyorsa o programı ya da uygulamayı çalıştıramazsınız. Bunun için ya uygun bir uygulama bulmanız ya da uygulama ile uyumlu olan işletim sistemini bilgisayarınıza kurmanız gerekir.

Kısacası Yazılım bir bilgisayarın vazgeçilmezidir. Eğer yazılımlar olmaz o zaman bilgisayarınızda boş bir kutudan başka bir işe yaramaz. Sizde günlük hayatınızı kolaylaştırmak için bu yazılımları kullanabilir işlerinizi daha hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir