Yapay Zekaya 35,8 Milyar Dolar Yatırım Yapıldı!

Yapay zekaya yapılan yatırımlar ve bu yatırımların önemi son dönemde oldukça arttı. Küresel pazar araştırması şirketi IDC’nin (International Data Corparation) yaptığı araştırma yapılan yatırımları sektörel bazda sınıflandırmaya ve net bir fikir sahibi olmaya yardımcı oldu.

Araştırma sonuçlarına göre perakende ve bankacılık sektöründe yapay zekaya yatırımlarına harcanan tutar diğer sektörlerden bir hayli fazla. Raporda belirtilene göre bankacılık sektöründe dolandırıcılık önleme ve tehdit istihbaratı gibi güvenlik sistemi merkezli yapay zeka programlarına 5,6 milyar dolar tutarında yatırımda bulundu. Perakende sektörü ise otomatik müşteri temsilcileri ve ürün önerisi üreticileri gibi araçları içeren yapay zeka araçlarına 5,9 milyar yatırım yapıldı. İşletmelerin bu yıl yapacakları harcama geçen yıl yapılan yapay zeka harcamalarına oranla %44 oranla artış göstererek 35,8 milyar doları bulacak. 2022 yılına kadar bu rakamın 79,2 milyarı bulacağı öngörülüyor.

Perakende sektörünün yapay zekaya yaptığı bu yatırımın nedeni e-ticaret şirketlerinin Amazon’un kişiselleştirilmiş ve öngörülebilir algoritmalarıyla rekabet etmek istemesi ve geleneksel perakende şirketlerini devre dışı bırakmak. Bankacılık sektörü ise maliyetleri düşürmek ve oldukça pahalı güvenlik ve uyumluluk sistemlerini daha da güçlendirmek için kullanıyor.

En çok harcama yapılan yapay zeka uygulamaları arasında otomatikleştirilmiş müşteri hizmetleri (4,5 milyar dolar), satış süresi ve otomasyonu (2,7 milyar dolar) ve otomatikleştirilmiş tehdit istihbaratı ve önleme sistemleri (2,7 milyar dolar) bulunuyor. Yapılan tüm bu harcamaların %17’si yapay zeka tabanlı yazılım uygulamalarına ve %16’sı ise donanım kurulumuna yani çoğunlukla bilgisayar kurulumuna gidiyor.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir