Yandex XML Arama Türkiye’de Kullanıma Açıldı

yandex türkiye

Ülkemizde yeni olmasına rağmen büyük bir başarı yakalayan ve gelişimine devam eden Yandex Türkiye için yatırımlarına devam ediyor. Google gibi çoğu hizmetini Türkçe veren ve kısa zaman içinde birçok hizmetini daha Türkçe ve Türkiye’de vermeye devam edecek olan Yandex son olarak webmasterların işini kolaylaştıracak önemli bir hamle yaptı.

Son zamanlarda yaptığı yeniliklerle arama motoru pazarına renk getiren Rus merkezli Yandex arama motoru ülkemize çok büyük yatırım yaptı. Birçok hizmetini Türkçe kullanıma sunan Yandex her geçen gün eklediği özellikler ve yaptığı değişikliklerle Türk Webmasterların güvenini kazanmayı başarıyor ve bir çok insanında ilgisini çekmeye devam ediyor.

Son değişikliği ile webmasterlara önemli bir konuda kolaylık getiren Yandex eminiz bundan beklediği sonucu alacaktır. Türk webmasterlar tasarladıkları siteleri için gerekli olan arama özelliğini basit bir şekilde Yandex’in XML özelliğini kullanarak sitelerine ekleyebilecekler. Arama sonuçlarına XML formatında ulaşabileceğiniz (salt sürüm) bu özellik sayesinde sonuçları istediğini tasarımda web sayfasında basit bir şekilde gösterebilirsiniz.

XML hizmetinin Türkiye’de kullanıma açılmasının üzerinde bir değerlendirme yapan Yandex Türkiye Ülke Müdürü Alisher Hasanov, “Web sitelerine özel bir web arama kutusunun eklenmesi çok zahmetli olabilir. Özellikle de kendi sitenizin dışında, tüm webde arama yapmak istiyorsanız işiniz daha da zorlaşır. Yandex olarak webmasterlerin hayatını kolaylaştırmak amacıyla geliştirdiğimiz arama teknolojilerini artık Türkiye’deki webmasterlere de sunuyoruz. Rusya’da günde yaklaşık 15 milyon arama sorgusu işleyen Yandex.XML’in zamanla Türkiye’de de aynı ölçüde popüler olacağına inanıyoruz” şeklinde bir açıklama yaptı.

Yandex’İn webmasterlara sunduğu hizmetler bununla da bitmiyor. Şunu ifade etmek gerekir ki çeşitli webmaster forumlarında Yandex yetkilileri hesap açarak sorunlar ve isteklerle yakından ilgileniyorlar. Bununla birlikte arama konusunda sitelerine arama özelliği eklemek isteyen webmasterlar için Yandex’in özel arama hizmeti de bulunmakta.

Ülkemizde Yandex yeni olmasına rağmen büyük gelişmeler yaşadı ve hatırı sayılır bir yolu geride bıraktı. Buna rağmen uzun süredir ülkemizde kullanılan diğer arama motorları olan başta Google olmak üzere Bing ve Yahoo gibi arama motorları ile rekabet etmesi zor görünüyor. Yandex daha çok Orta Asya, Rusya ve Ukrayna çevresinde çok kullanılan bir arama motoru. Eminiz ki Avrupa’da en çok internet kullanan ülkelerden biri olan Türkiye’de yatırım yapmaları uzun vade de onlara büyük katkı sağlayacaktır.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir