Yandex Metrica Nedir?

 

Yandex Metrica Nedir?

Yandex Metrica Nedir?

Google Analitikservisini hepimiz biliyoruzdur. Dünyanın en iyi ve en detaylı ve hatta en iyi sonuçlarını veren bir site analiz servisidir. Bu alanda şu ana kadar tekeldi diyebiliriz. Uzun zamandır Türkiye’de hizmet veren Yandex’te aynı alanda kendi hizmeti olan Metrica ile Google’a rakip oldu. Şimdi bir alternatif olarak Metrica’yı sizlere tanıtmaya çalışacağız.

Yandex Metrica ile detaylı ziyaretçi istatistikleri analizi yapabilirsiniz. Analitik gibi Metrica’da da günlük, aylık ve haftalık olarak üç farklı periyotta istatistiklerinizi yapabilirsiniz. Yandex Metrica Google Analitik‘in en güçlü rakibidir ama yine de onun kadar çok kullanıcısı yoktur.

Yandex Metrica’nın Webvisor özelliği sayesinde detaylı ziyaretçi istatistiklerini alabilirsiniz. Tıpkı analitik gibi ana sayfada genel analizleri tek bakışta görebilirsiniz. Tıklama haritası sayesinde ziyaretçilerin davranışlarını kontrol edebilirsiniz. Yine Seo açısından önemli bir durum olan bağlantı haritası yardımıyla hangi içeriklerinizin popüler olduğunu hangilerinin pek tıklanmadığını görebilirsiniz. Diğer özelliklerinden biri de yine analitikte sıkça kullandığımız anahtar kelime aracıdır. Ziyaretçilerin hangi kelimelerle sitenize geldiğine bakın. Seo açısından konuyla ilgili detaylı istatistikler faydalı olacaktır.

Diğer genel özelliklerinden biri ziyaretçilerin demografik özelliklerini kolayca görebilmeniz ve ziyaretçilerin sitenize nasıl geldiğini ve sitenizde neler yaptığını detaylı bir şekilde görebilmenizdir. Aslında saydığımız özelliklere baktığımızda Analitik’in kopyası diyebiliriz. Kullanıcılar açısından Yandex Metrica güzel bir iş oldu diyebiliriz. Webin her alanında yer alan Google’a bağlı kalmak istemeyen çok sayıda insan olduğu kesin. Google ile geçinemeyen ya da çeşitli sebeplerle Google hesaplarına erişemeyenler için harika bir alternatif diyebiliriz.

Nasıl çalışır?

Yine diğer analiz hizmetleri ve analitik ile aynı mantıktadır. Yandex Metrica’yı kayıt olmadan deneyebilirsiniz. Kayıt olup tüm özelliklerini kullanabilirsiniz. Yandex size Metrica için özel bir kod oluşturur. Sitenize bu kodu eklediğiniz zaman veriler alınmaya başlar. Yandex’in birçok hizmetinde olduğu gibi Metrica’da da Türkçe destek verdiğini hatırlatmakta fayda var.

Webvisor nedir?

Webvisor Yandex Metrica’nın detaylı bir özelliğidir. Bu özellik sayesinde ziyaretçileriniz hakkında çok şey öğreneceksiniz ve siteniz için harika bir geri dönüşüm sağlayacaksınız. Webvisor analizini videolu şekilde denetleyebilir ve nerelere özen göstermeniz konusunda fikir edinebilirsiniz.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir