Windows 8’in Başarısı

Windows 8’in Başarısı

Çoğumuzun severek kullandığı Windows Vista’dan sonra çıkan ve Windows’un son işletim sistemi olan Windows 8 sonunda Vista’yı geçmeyi başarmıştır.

Net Applications’ın her ay hazırladığı rapora bakıldığı zaman Windows XP ve Vista’nın piyasa değerlerinin düştüğü gözlemlenmiştir. Windows 8 ilk defa %5 gibi bir farkla Haziran ayının en fazla tercih edilen işletim sistemi oldu.

Windows haziran ayını  %91.51’lik bir pazar payı ile tamamladı. Geçtiğimiz aylara oranla %0.83 oranında Pazar payını arttıran Windows 8 en dikkat çeken işletim sistemi olmuştur. Windows 7 ise %0.48 oranında bir düşüş yaşamıştır. Windows 7 en fazla Pazar payına sahip işletim sistemi ünvanını hala korumaktadır.

Uzun bir müddet düşüş yaşayan Windows Vista Haziran ayında %4.61 bir orana ulaşarak pazar payına sahip oldu. Haziran ayının en çok düşüş yaşayan işletim sistemi Windows XP oldu. Mac’in Pazar payı oranı ise %7.20’yi geçmemektedir.

Windows 8’i kullanılabilir hale getiren baz özellikler;

Hızlı Açılış ;Windows 7’den birkaç kat hızlı açılmaktadır.

Sıfırlama ve Yenileme;Ev kullanıcıları bilgisayarlarını kendileri sıfırlayabilir yada yeniliyebilir.Sıfırlama özelliği yöneticilere,yenileme özelliğini ise kullanıcılara bırakmaktadırlar.

Uygulamaları yan yana çalıştırabilme; Android 4.0’da ve Apple iPad 2’de bile olmayan bu özellikhem video izleyip aynı anda web’te dolaşmanızı sağlamaktadır. Bilgisayarda kolay kullanım ve iki uygulamayı aynı anda yürütülmesini sağlamaktadır.

Windows Store; Apple Store ve Google Play Store’a benzeyen bir windows mağazasına sahiptir. Ayrıca şirketler çalışanları için mağaza oluşturabilirler.

Windows Defender;Windows8’e entegre edilen bir virüs programıdır. Virüs tehditerine larşı güzel bir koruma sağlamaktadır.

En ucuz Windows Sürümü; Bu zamana kadar pahalı işletim sistemleriyle karşımıza çıkan Windows sürümleri (XP,Vista,Windows 7)’ye nazaran windows 8 daha ucuzdur.

USB 3.0 Desteği;Windows 8 bu özelliği ile birlkte kullanıcılar için daha stabil bir hale getirmiştir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir