Windows 7’de ne çapta devrimler yapıldı?

Windows 7 tamamen Windows Vista teknolojisini baz alıyor. Yine de geliştiriciler sistemin en önemli noktalarında ufak çapta sayısız iyileştirme yaptı. Bunu göz önünde bulundurduğumuzda Vista-temelinin anlamı özellikle şu oluyor: Vista altında güvenilir şekilde çalışan uygulamalar ve programlarla tam uyum. Bu sebeptendir ki, kullanıcılar donanım ve yazılım uyumluluğu konusunda büyük sürprizler yaşamayacak.

Daha hızlı başlangıç
Kullanıcılar Vista ile karşılaştırma yaptıklarında öncelikle sistem açılış hızının belirgin derecede kısaldığını fark edecekler. Bu performans artışı verimli bir kod-tabanından kaynaklanıyor. Bunun dışında geliştiriciler Windows 7 ile tetikleyici (trigger) tabanlı hizmet başlangıcı modelini sunuyor. Bu sayede Windows 7 başlangıç esnasında sadece en gerekli hizmetlere odaklanıyor. Tetikleyici, sistemin daha sonra ihtiyaç duyacağı hizmetleri önceden belirlenmiş şartlar söz konusu olduğu anda, kontrollü bir şekilde başlatıyor.

Buna ilaveten ön yükleme süreci, verileri daha akıllı biçimde önceden yükleyen, optimize edilmiş bir ön belleğe alma (prefetching) tekniği ve sürücüleri paralel yükleme mantığı ile destekleniyor. Windows 7, test sistemimizde Vista ile karşılaştırıldığında yaklaşık yüzde 13,5 daha hızlı.

Daha fazla işlemci ve bellek desteği
Windows 7 de 32- ve 64-bit olmak üzere iki farklı mimaride yayımlanacak. 64-bit tabanlı sürümler her şeyden önce daha büyük bir adresleme alanından faydalanıyor. Starter ve Home Basic sürümler en fazla 8 GB RAM destekliyor. Home Premium ise 16 GB’a kadar bellek ile genişletilebiliyor; Enterprise ve Ultimate’in ise teorik olarak 192 GB veriyi ana belleğe adresleme yetisi olduğu belirtiliyor.

Dört çekirdeğin üstünde çekirdeği olan işlemciler Windows 7 tarafından tamamen desteklenecek. Daha verimli eşitleme-teknikleri ve işlemleri mantıksal işlemci gruplarına dağıtma yöntemi sayesinde 256 çekirdeğe kadar destek sunuluyor. Paralel görev çalıştırma tekniği de performans artışı sağlayacak.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir