Wikipedia Kapandı mı ?

Wikipedia

İnternetin en geniş kaynak sitelerinden Wikipedia, ABD Kongresi’nde onaylanmayı bekleyen internette korsanlıkla mücadele yasa tasarısını protesto etmek için İngilizce versiyonunu yayımlamıyor.

İçeriği dünyanın her köşesinden gönüllü insanlar tarafından ortaklaşa hazırlanan açık kodlu, özgür, kar amacı gütmeyen ücretsiz ansiklopedi Wikipedia, yasa tasarısını protesto için 24 saat yayın yapmayacağını açıkladı.

Sitenin kurucusu Wikimedia Vakfı’ndan yapılan açıklamada, “Tasarının geçmesi halinde bu yasanın özgür ve açık internete zarar vereceği ve ABD’deki uluslararası internet sitelerinin sansürlenmesi için yeni araçlar ortaya çıkaracağı” belirtildi.

Temsilciler Meclisi’ndeki “Çevrimiçi Korsanlığı Durdurma Yasası” ve Senato’da tartışılan “Entellektüel Mülkiyetin Korunması Yasası” deniz aşırı ülkelerde Amerikan mallarının korsanlarının satılmasını engellemeyi amaçlıyor.

 

Film ve müzik endüstrisi tasarıyı destekleyen gruplar arasında yer alıyor. Google, Yahoo, Twitter, eBay, AOL gibi teknoloji şirketleri ise tasarıya karşı çıkıyor.

ABD’de gündeme gelen “Çevrimiçi Korsanlığı Önleme Yasası” yasası 24 Ocak’ta kongrede oylanacak.

Türkiye’de ise tasarıya karşı yürütülen kampanyaya destek verenler internettutulması.com isimli sitede bir araya geliyor.

 

Kaynak: Ntvmsnbc

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir