Whatsapp’a Sansür mü Geliyor?

Whatsapp’a Sansür mü Geliyor?

Türk Telekom’un Whatsapp’tan atılan mesaşlar ve Skype görüşmeleri,Sayfa içi takip gibi birçok haberleşme ağını takip etme yetkisi alması bilişim derneklerinin tepkide bulunmasına  sebep oldu. Türk Telekom’un anayasal suç işlediğini belirten kuruluşlar, gerekirse Anayasa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar  bu durumu taşıyacaklarını ifade etti.

whatsapp-sansuruTürk Telekom’un ABD’li bir şirketten aldığı donanım sayesinde, Whatsapp mesajları, Skype görüşmeleri  aynı zamanda istediği her hizmeti analiz edip sansürleme yetkisi alması büyük tepkilere yol açtı.

Ankara Barosu Bilişim Kurulundan tutun da Türk Kütüphaneciler Derneği ne kadar yaklaşık 10 kurumun yaptığı ortak açıklamada “Halkın temel hak ve özgürlükleri çiğnenmekte ve hukukun evrensel ilkeleri hiçe sayılmaktadır” dedi.Bu durum da bizlere gösteriyor ki Türk Telekom haberleşme özgürlüğünü engellemekte.

Yapılan açıklamalar doğrultusunda Türk Telekom’un aldığı donanım ile Whatsapp,Skype tarzı sosyal medyadaki yazışmaları,girilen sayfaları ve bizlerin yaptığı birçok işi görüp analiz edebilecekler ve gerekirse sansürleyecekler.

Bu tarz bir sistem temel hak ve özgürlüklerimiz üzerinde bir tehdit unsuru olarak kabul edilebilir. İnternet’i denetlemek, kontrol altında tutmaya çalışmak,sansürlemeye kadar götürmek sorunlara çözüm değil daha da büyük sorunlar çıkmasına sebeptir.Yöneticilerin ve toplum liderlerinin böyle bir durum karşısında sessiz kalmaları kabul edilemez.

Türk Telekom’un   BTK’nun açıklama yapması gerektiği vurgulanan haberde, “Suç duyurusunda bulunmaktan, AİHM’ye gitmeye kadar her türlü mücadele yöntemini uygulayacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz” denildiği öğrenildi.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir