WHATSAPP YASAKLANACAK MI?

WHATSAPP YASAKLANACAK MI?

 

WhatsApp ya da  iMessage gibi mesajlaşma uygulamaları İngiltere’de yasaklanıyor mu?

WhatsApp veya ona benzeri programlar İngiltere Başbakanı David Cameron’a göre ulusal bir tehdit oluşturmaktadır.

Cameron, Mayıs ayında İngiltere’de yapılacak olan genel seçimlerde tekrar seçilirse, mesajlaşma uygulamalarından WhatsApp, iMessage ve Snapchat’in olduğu mesajlaşma uygulamalarını yasaklamak istediğini belirtti.
Peki WhatsApp ya da Snapchat nasıl yasaklanacak?

Cameron’a göre mesajlaşma uygulamalarının mesaj içeriklerini kriptolu olarak tutması ve gerektiğinde istihbarat yetkilileriyle paylaşmamaları terörist gruplar için bihayli ilgi çekici olabilir.

Cameron Devleti, diğer bir yandan telekom operatörlerinin ve ISS’lerin kullanıcıların online aktiviteleri ve mesajlarıyla ilgili çok daha fazla kayıt tutmasını zorunlu hale getirecek bir düzenleme üzerinde çalışıyor. Cameron’ın halihazırda yüz milyonlarca kişi tarafından kullanılan WhatsApp veya Snapchat’i nasıl engelleyebileceği ise merak konusu oluşturdu. Cameron Devleti yasak için 2016’da uygulamaya geçmeyi planlıyor.

whatsapp-sansuruWhatsApp’ta 4 ayda 100 milyon yeni kullanıcı ve WhatApp’ın CEO’su son 4 ayda 100 milyon yeni kullanıcı kazanan uygulamanın 700 milyon aktif kullanıcıya ulaştığını açıkladı.

Son dönemde kullanıma sunduğu yeni özelliklerle gündeme oturan WhatsApp kullanıcıların da dikkatini çekmişe benziyor. Akıllı telefonlar için geliştirilen mesajlaşma programı olan WhatApp’ın 700 milyon aktif kullanıcı sayısına ulaştığı duyuruldu.

Şirketin CEO’su Jan Koum, Ağustos ayında toplam da 600 milyon aktif kullanıcısı bulunan WhatsApp’ın 4 ay içinde 100 milyon yeni kullanıcı daha kazandığını açıkladı.

Facebook, son dönemde satın aldığı uygulamalarının gösterdiği başarılarla yüzü gülüyordu. Facebook’un kendisine aldığı Instagram da aylık 300 milyon aktif kullanıcı ulaşarak mikro blog istedi ve böylelikle Twitter’ı geride bırakmıştı.

2013’te 19 milyar dolar vererek Facebook’un bünyesine katılan WhatsApp, yalnızca mobil cihazlar için hizmet veriyor.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir