Web Yazılımı Sezgisel Olmalıdır

Web Yazılımı Sezgisel Olmalıdır

Web siteleri tek başına evrensel ölçekli bir ortamda tek başına başarıyı yakalayamaz. Bu açıdan siteler mutlaka sosyal paylaşım siteleri ile entegre olabilmelidir. Özellikle facebook, twitter gibi dünya genelinde ön plana çıkmış devasa bir boyut kazanmış olan sosyal paylaşım siteleri web sitesinin de büyümesine, gelişmesine katkı sağlayacaktır. Bu açıdan web yazılımı yaptırırken sosyal paylaşım siteleri konusu mutlaka önemsenmelidir. Geliştirilen web yazılımında bu paylaşım sitelerinde paylaşıma açık olacak şekilde ikonlar bulunmalıdır. Böylece site ziyaretçileri beğendikleri konuları kendi özel alanlarında paylaşabilecek ve yayılmasını sağlayacaktır.

Benzer şekilde web yazılımında ileri teknolojik unsurlara yer verilerek sosyal paylaşım sitelerinde reklam niteliği taşıyan mesajların yayınlanmasının önü açılmalıdır. Çünkü günümüz şartlarında teknoloji öyle ilerlemiştir ki, bir alışveriş sitesinden yapılan alışverişin niteliğine göre bir facebook ya da twitter sayfasından kullanıcının tercihlerine özel reklamlar dönebilmektedir. Bunun en önemli nedeni kuşkusuz geliştirilen web yazılımının sezgisel niteliğidir. Bu sayede ilgili web yazılımı sayesinde kullanıcının niteliklerine göre yaklaşımlar geliştirilmektedir. Böylece kullanıcının hareketleri saptanmakta, siteyi tekrar ziyaret etmesi, kullanmasına yönelik bir işlerlik sağlanmaktadır. Bu yapı özellikle alışveriş sitelerinde ön plana çıkmaktadır. Çünkü alışveriş sitelerinin amacı kendine müşteriyi çekmek, mümkünse alışverişe yöneltmek, bunu başardıysa o müşterinin kendini tekrar ziyaret etmesini sağlamaktır. İşte bu noktada sezgisel hareketler ön plana çıkmaktadır.

İnternet ortamında çok sayıda alışveriş sitesi olduğu düşünülürse, arama motorlarında ilk sıralarda yer almak ve tıklanma oranlarını artırmak son derece önemli hale gelmektedir. Bu açıdan temelde oluşturulan yazılımda hiçbir şekilde hata yapılmamalıdır. Çünkü kullanıcının hareketi bir kere zorlaştırılırsa, o kullanıcı bir daha o siteyi ziyaret etmeyebilir. Bu da ciddi bir rekabet ortamı olan mecrada istenmeyecek bir durumdur.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir