Web Tasarımında Kullanılabilirlik

Beycon Web Tasarım

Web tasarımlarının,  ziyaretçilerin  maksimum memnuniyetinin sağlanması  için planlanması gerekmektedir. Web sitelerinde  tüm düzenlemeler ve  eklemeler müşteri memnuyeti dikkate alınarak yapılmalıdır.

Web sitelerinde renkler, ziyaretçilerin  alışkanlıkları, hız  gibi  konular ne kadar dikkate alınması gerekiyorsa  web sitelerinin kullanılabilirliği de o denli   önemlidir.

Web sitelerinde kullanılabilirlilik,  web sitelerinin özellikleriyle kullanıcılar arasındaki ilişkidir. Bilinmelidir ki web sitelerinde  sadece  renkler, hız, hedef kitle ve benzeri özellikler müşteri memnuniyetinin sağlamasında asla yeterli değildir.

Unutulmamalıdır ki  web sitelerini  kullanıcı alışkanlıklarına  ve en son teknolojiye adapte ederken  hız konusunda taviz verilmesi dahi  gerekebilmektedir.  Bu noktada önemli olan iki veri arasında dengeyi kurabilmektir.

Web sitelerinin kullanılabilirliğininde en önemli konu,  web sitelerinin sadeliği korunurken  ziyaretçilerin  web sitelerinde gezmelerini kolalaştırmaktır.

Kullanılabilirlik  açısından iyi dizayn edilmiş  olan web  sitelerinde ziyaretçiler gereksiz yerlerde dolşmaz, aradıklarını çabuk  bulmalarını sağlayan tasarımlar ile kolay ve hızlı bir şekilde  web sitelerinde kendileri ile ilgili bölümlerde dolaşma imkanına kavuşurlar. Bu özellik, özellikle e-ticaret sitelerinde  çok fazla önem arz etmektedir.

Web sitelerinin, ziyaretçilerin anlayabileceği, çabuk hareket edebileceği ve bilindik şekilde tasarlanması ziyaretçilerin web sitelerini sıcak bulmalarını sağlamaktadır. Örneğin   web sitelerinin  içeriğine göre değişkenlik gösteren, ana sayfada kullanılan  slider eklentileri web sitelerinin dolaşımı konusunda  ziyaretçilere hız kazandırdığı gibi  web sitelerini görsellik açısından zenginlik katmaktadır.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir