Web Tasarımında Göz Alışkanlığı

Web Tasarımında Göz Alışkanlığı

Web tasarımında göz alışkanlığı bir nevi web tasarımları ile ziyaretçileri yönlendirmedir. Ziyaretçilerin kalıcılığını, web tasarımlarını incelerken yorulmamalarını sağlar.

Günlük hayattan bizde kalan aslında farkına varmadığımız alışkanlıklarımız vardır. Örneğin alfabemizden gelen bir özellikle soldan sağa okumak hiç fark etmeden kazandığımız bir alışkanlıktır. Ya da yukardan aşağı doğru okumak. Yani sağa ve aşağı istemeden de olsa kafamızı hareket ettiririz. Özellikle bir yazı ile karşılaştığımızda bunu mutlaka yaparız. Farkında olmadan kazandığımız bu özellikleri web tasarımlarında da kullanılmaktadır.

Göz alışkanlıkları ile ilgili ince detaylar web tasarımlarında kullanılarak tarsımlar geliştirilebilmektedir. Örneğin  bir WordPress temasında sağ taraftaki sütun ile başka bir temada sol tarafta yer alan sütun arasında fark vardır. Yazıyı düşünelim. Tasarımımızda sağ tarafta sütun kullanıyoruz. Yazıyı soldan sağa okurken yazının bitmesi ve sütunun başlaması akıcılığı sağlayacaktır. O bütünlükle birlikte sağ taraf sürekli dikkat çekecek ve örneğin popüler yazıları ziyaretçi sağda rahatça görebilecek, diğer yazılardan belki okumaya devam edecek.

Çoğu tasarımda logo sol üsttedir. Çünkü tasarımın en dikkat çekici yeri orasıdır. Yukardan aşağı ve soldan sağa bizde alışkanlık olduğundan insanlar başlangıç noktası olarak üst solu alırlar. Bu sayede tasarımda ilk görecekleri şey logodur.  Ya da yazının başlığını örnek alacak olursak ortada kullanmak yerine solda kullanmak daha etkilidir. Yine okumak istediğimiz metni bütün olarak düşündüğümüzde ilk bakacağımız yer sol üst olacaktır. Bu sayede insanların göreceği şey başlıktır.

Bunlar genel olarak tasarımda devamlılığı sağlar. Bakanın gözünü yormayacak ya da dikkatini dağıtmayacak şekilde yapılandırma ile tasarımda devamlılık sağlanabilir. Küçük bir örnek daha verirsek genel bir alışkanlık olan büyükten küçüğe gitmekte tasarımda kullanılabilir. Yine farkında olmadan kazandığımız alışkanlıklarımızdandır. Tasarımda kullanmak devamlığı sağlamak açısından önemlidir.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir