Web Tasarımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Web Tasarımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

                İnternet kullanımının iyice yaygınlaştığı bu yıllarda kullanıcıların dikkat ettiği konulardan biri de müşterisi oldukları sitelerin tasarımlarıdır. Tasarımı hem sade hem de aynı zamanda yaratıcı ve renkli olan siteler daha çok tercih edilirken karmakarışık bir menüye sahip ve bol reklam ve uyumsuz renklerle dolu olan siteler ise çok az sayıda ziyaretçiye sahip olmaktan yakınmaktadır. Bunun önüne geçmek için pek çok çözümün olduğunu fark eden web siteleri ise sitelerinin tasarımları konusunda ciddi gelişme göstermek için çabalamaktadırlar.

Web sitesi tasarımında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri olan kolay erişim konusu ziyaretçilerin en çok zorluk yaşadığı konulardan biridir. Karmaşık menülerde aradığını bulamayan ziyaretçiler en sonunda pes edip anında siteyi terk etmektedir. Bunu engellemek için yapılması gereken şey ise daha anlaşılır ve sade bir şekilde listelenmiş menüler oluşturmaktır. Ayrıca menülerin kişilerin beden, yaş vb. özelliklerine göre daha da daraltılması bu durumu daha da kolay kılacaktır.

Buna ek olarak web site sayfasında bulunan fazla reklamlar ve gereksiz grafikler de ziyaretçiler üzerinde oldukça olumsuz etki yapabilmektedir. Kullanıcılarına hizmetleri en hızlı ve kolay yoldan iletmeyi amaç edinmeleri gereken web siteleri bunu sağlamak için sitenin hızını düşürecek abartılı animasyonlardan, videolardan ya da müzik temalarından kaçınmalıdır. Yanlış bir tıklamayla dahi yeni bir reklam sayfası açılmasına izin veren siteler müşteri kaybetme riskiyle karşı karşıyadır.

Sitelerin misyonuna uygun hizmet vermeleri de müşterilerini çeken bir diğer noktadır. Amaçları doğrultusunda hizmet sağlayan web siteleriyle müşterileri arasında daha güvenli bir bağ kurulması söz konusudur.

Bütün bunların dışında kendine özgü ve yaratıcı sayfalara sahip olan siteler de müşterilerin beğenisini daha çok kazanabilmektedir. Taklit web sayfalarını direkt fark edebilen müşteriler bunu ziyaretçisi olduğu herhangi sitede gördüğü anda o siteye karşı olumsuz bir tutum içerisine girerek siteyi terk etme girişiminde bulunabilir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir