Web Tasarımında Bütünlük

web tasarımı

Web tasarımında en fazla dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmektedir.  Web sitelerinin bütünlüğü web sitelerinin başarısı açısından birinci derecede rol oynar.  Web sitelerinde görsel başarısı birinci adımı bütünlüktür.  Bütünlüğü olmayan bir yapının başarılı olabilmesi mümkün değildir.  Dolayısıyla web tasarımlarında en fazla dikkat edilmesi gereken konu bütünlüktür.

Web Sitelerinin baştan aşağıya bütün parçalarının bölümlerinin birbirleriyle uyumlu olması gerekmektedir.  Sağı yukarıda solu aşağıda bir tasarım düşünülemez. Bazı Photoshop to CSS aktarımlarında tablolardan kaynaklanan bozukluklar meydana gelir. Gerekli kodların düzenlenmesi ile bu çok az da olsa yamukluklar düzeltilmelidir. Çok ufak hatalar göze batarak bütünlüğü bozacak ve görselliğin başarısını etkileyecektir görsellik ziyaretçilerin web sitelerine ilk girdiğinde dikkat ettiği tek şeydir. İlk izlenim çok önemli olduğundan web tasarımında bütünlüğe önem verilmelidir.

Bütünlük renklerinde uyumlu olmasıyla sağlanmalıdır. Ziyaretçiler ekrana baktığı zaman web sitelerini renk olarak bölememeli karşısında bütün bir web sitesi görmelidir. Renklerin kullanımına bütünlük açısından da dikkat edilmesi gerekmektedir.

Tasarımda bütünlük beyaz boşluklarla da sağlanabilmektedir. Gerekli yerlere beyaz boşluklar ekleyerek web tasarımlarını bütünlük açısından tabiri yerindeyse ince ayar yapabiliriz.

Border bütünlük oluşturmak için kullanılan popüler yöntemlerden biridir. Tasarlanan resmin ya da web sitesinin bir border ile çevrelenmesi bir nevi sitenin yani önemli yerlerin sınırlarını çizmek gibidir. Borderlar kullanılırken stillerine ve boyutlarına dikkat etmek önemlidir. Web tasarımları amacına hizmet eden ve göze batmayan sitildeki ve boyuttaki borderlar kullanılarak bütünlük açısından amacına ulaşabilmektedir.

Web tasarımda bütünlüğün sağlanması profesyonelliğin bir göstergesidir. Tasarımı oluşturan çok fazla unsuru bir araya getirip yukarıdaki yöntemlerle ve daha birçok yöntemle tek bir parçaymış gibi göstermek herkesin yapabileceği bir şey değildir. BU yüzden sizde profesyonel talepleriniz için profesyonel firmalarla çalışmalısınız.

Bütünlük tek baktığımız sayfayla bitmez. Web tasarımı tek bir sayfadan oluşmayacağı için diğer sayfalarında ana parça ile asıl amaca hizmet etmesi şarttır. Yani bir ürünün sayfası ile başka bir ürünün sayfası birbirinden farklı olarak düşünülemez. Bu ana parçaları birbirinden ayırır. Bu da profesyonellikten uzak bir tasarım demektir. Bunların hepsini dikkate alıp profesyonel çözümlere bakılmalıdır.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir