Web Tasarımı

Web Tasarımı

                Günümüzde artık daha da çok yeri olan internetin kullanımı gittikçe artan bir seviyeye çıkmaktadır. Bilgisayarların yanı sıra akıllı telefon ve tabletleriyle de interneti kullanımını hat safhada yapıp pek çok işini oturduğu yerden halleden kullanıcılar teknolojinin sunduklarını epey kullanmakta. Banka işlerinden e-posta hareketlerine kadar pek çok işini internet üzerinden kısa bir sürede halledebilen kullanıcılar artık alışveriş yapmak gibi ihtiyaçlarını da bu vasıtayla yapabilmektedirler. Pek çok Online alışveriş sitelerinin de bu durumla beraber artış gösterdiğine şahidiz. Pekala kullanıcıları Online alışveriş ve internet bankacılığı gibi Online hizmetlere iten durum nedir?

Bunların en başında bu sitelerinin güçlü bir web tasarımının geldiğini söyleyebiliriz. Bir web sitesi ne kadar anlaşılır ve aynı zamanda ne kadar da bol içeriğe sahipse o kadar tercih edilir hale gelir. Görselliğe verilen önem sitelerin yaptığı kategorileme şekli kullanıcıların en çok dikkat ettiği noktalardan biridir. Bir kullanıcı bu kategorilerde aradığını ne kadar kolay ve hızlı bir şekilde bulursa o kadar da çok bu siteyi ziyaret eder.

Önemli olanın kullanıcıya en hızlı şekilde hizmet sağlamak olan web sitelerinin kullandığı gereksiz grafikler ya da fazla miktardaki reklamlar site müşterilerinin ziyaret oranlarını düşürmeye yol açabilir. Bunu engellemek adına web siteler sayfalarında gerekli sadeliği sağlamalıdırlar.  Bunu yaparken sayfada kullanılan renklerin bütünlük oluşturmasına da dikkat edilmelidir.

Ayrıca misyonuna uygun hizmet veren siteler de kullanıcıların daha çok sempatisini kazanıp onlarla daha çok güven dolu bir ilişki kurulmasını sağlamaktadır.. Eğer bir site amaçlarıyla ne kadar doğru orantılı olarak hizmet sunarsa müşteriler de o derece kafa karışıklığı yaşamadan ve güvenle o siteyi kullanmaya devam etmektedir.

Bunlara ek olarak arka plana konulan müzikler de her kullanıcı tarafından hoş karşılanmıyor olabilir. Bu da aynı şekilde sitenin tercih edilme oranlarını düşürebilmektedir. Bunu önlemek adına arka plan müzikler kaldırılabilir ya da müşterilerin tercihine sunulabilir.

Bu hususlara dikkat edildiğinde sitelerin ziyaretçi sayısında artış gözlemlemek kaçınılmaz olacaktır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir