Web Tasarımı ve Yazı Stilleri

Web site ziyaretçilerini web tasarım ile başarılı bir şekilde yönlendirme, iyi bir tanıtım ve doğru, istenilen bilgiyi vermenin en iyi yoludur. Web tasarımlarında kullanılan yazı tipi, boyutu ve rengiyle web site ziyaretçileri rahatlıkla web sitelerinde istenilen bölümlere yönlendirilebilmektedir.

Web tasarımlarında yazı tipi boyutu ayarlanırken çok dikkatli olunması gerekmekte ve her bilgisayarda rahatlıkla görülebilecek bilindik popüler yazı tipleri seçilmeli ve tasarıma adapte edilmelidir.Örneğin ana sayfada yazıların başlıkları, yazarın kim olduğu, yazının hangi tarihte yayınlandığı ve etiketler gibi bilgiler olur. Bu bilgilerin yazı tipleri, boyutlar ve stilleri birbirinden farklıdır. Bu şekilde neyin ne olduğu anlaşılabilir. Başlık büyük ve kalınken, yazar bilgisi, kategoriler ve tarih gibi ayrıntılar küçük ve italik yazılır.

Bu şekilde kullanıcının ikisinin ayrımına varması sağlanabilir. Bu yöntemle web site ziyaretçileri web tasarımlarında istenilen bölümlere yönlendirilebilir. Web tasarlarının herhangi bir yerinde önemli bir duyuru yapılması planlandığında duyurunun yazı tipinin, göz zevkini bozmayacak şekilde farklı olması ziyaretçilerin duyuruyu daha kolay fark etmesini sağlamaktadır. Yazı boyutu ayarlanarak da aynı işlem yapılabilmektir.

Dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri çok fazla heyecan aranmaması ve genelin dışına çıkılmamasıdır.Duyuru kısmını diğerlerinden daha kalın yapmak ve daha kalın bir yazı tipi kullanmak da dikkat çekebilir.

Diğer başlıklar Arial iken dikkat çekmek istediğiniz başlığı Arial Black olarak uygulamanız ziyaretçileri  yönlendirmede etkili olmaktadır.Web tasarımına başlamadan önce tasarımın her parçasının bir bütün olduğunu ve hepsinin birbiriyle ilişkili olduğunu unutmamak gerek. Tasarımın headerı ile footer kısmı asla birbirinden ayrı düşünülmemelidir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir