Web Tasarımı ve Renkler

Web Tasarımı ve Renkler

Renkler, insanların hislerine yön verdiği gibi algılarına da yön vermektedir.

Renkler, insanları etkileyen en önemli unsurlardan olduğundan renklerin, web tasarımlarında etkin ve profesyonel bir şekilde kullanımına özen gösterilmelidir.

Web tasarımlarında renkleri düzgün ve uyumlu kullanmadan önce renkleri uyumsuz kullanmamak için çaba sarf etmek gerekmektedir. Çünkü web tasarımlarında uyumsuz renklerin kullanılması web sitelerini olabildiğince itici bir hale getirebilmektedir.

Web tasarımlarında ziyaretçileri yönlendirmenin bazı yöntemleri bulunmaktadır. Öncelikli olarak ziyaretçilerin web sitelerinde uzun süre kalmalarını sağlamak için web tasarımlarında ziyaretçileri etkileyecek renklerin uyum içinde kullanılması gerekmektedir.  Örneğin web sitelerinde bayanlara özel bir bölüm tasarlanırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu renklerlerdir.

Bayanlara özel olarak yapılacak olan web sitelerinde bayanlar tarafından sıkça kullanılan ve sıcak bulunan pembe rengin kullanılması web tasarımlarının çekiciliğini arttırmaktadır. Fakat bayanlar tarafından seviliyor ve sıcak bulunuyor diye alakasız yerlerde pembe rengin kullanılması da oldukça yanlış bir hareket olacaktır. Dolayısıyla önemli olan  web tasarımlarında etkileyici renklerin uyum içinde kullanılmasıdır.

Web tasarımlarının profesyonel ve hedef ziyaretçilerinin ihtiyaç ve istekleri göz önüne alınarak yapılması gerekmektedir. Hedef kitlenin ihtiyaç ve istekleri göz önüne alınmadan yapılan web tasarımları hiç şekilde amaca hizmet etmeyeceği bilinmelidir.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir