Web Tasarımı Nasıl Olmalı?

Web Tasarımı Nasıl Olmalı?

Web tasarımı uzmanlık gerektiren bir iştir ve web tasarımında dikkat edilmesi gereken bazı temel kriterler  bulunmaktadır.  Bu yazımızda  renk uyumu ve yazı yipi ve boyutu üzerinde duracağız.

Renk uyumu

Web tasarımının en önemli konularından biri renk uyumudur. Unutulmamalıdır ki renkler ziyaretçileri yönlendirmede ve sitede kalmasını sağlamada kullanılan en önemli etkenlerden biridir. Renkleri doğru şekilde kullanarak sitenize gelenleri istediğiniz bölüme yönlendirebilirsiniz. Bunun yanında uygun renkleri kullanarak ziyaretçilerin gözlerini yormadan hatta onları rahatlatarak sitenizde kalmalarını tetikleyebilir, daha sonra tekrar gelmelerini teşvik edebilirsiniz. Anlaşılacağı üzere renkler  web siteleri açısından oldukça önemlidir.

Yazı Tipi ve Boyutu

Web tasarımlarında elbette ki  renkler kadar yazı tipleri ve boyutlarıda önemlidir.  Ziyaretçilerin gözünü yormayacak uygun yazı tipleri seçilmelidir. Örneğin genel olarak web tasarımcıları tarafından tasarımda kullanılabilecek yazı tiplerinden bir tanesi Arialdir. Bundan başka Verdana yazı tipide tasarımlarda çok kullanılır hem gözü yormazlar hemde web sitesinin düzgün görüntülenmesi açısından önem arz ederler. Sitenizin herkes tarafından düzgün görüntülenmesi için görüntüleyenlerde, tasarımda kullandığınız yazı tipinin bulunması gerekir. Örneğin Varsity isimli yazı tipini tasarımınızda kullandınız. Popüler bir yazı tipi olmayacağından çoğu insan sitenizi doğru düzgün görüntüleyemeyecek. Yazı tipi başkalarına farklı ve bozuk şekilde görünecek. Buna dikkat ederek popüler ve gözü yormayan yazı tipleri kullanılmalıdır.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir