Web Tasarımı Hedef Kitle

Web Tasarımı Hedef Kitle

Web tasarımlarında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de hedef kitleye hakim olmaktır.

Bir web sitesi ne amaçla  tasarlanacağı, nerde ve ne için  kullanılacağı belirlenmeden, içeriği hakkında net  bir bilgiye sahip olunmadan  kesinlikle tasarlanmamalıdır. Bu kriterler belirlenmeden web siteleri tasarlandığı takdirde  başarılı okunması mümkün değildir.

Web sitelerinin ziyaretçileri tanındıkça web tasarımları direkt  olarak hedef kitlenin ihtiyaç ve istekleri ile doğru orantılı olarak planlanır ve yapılacak olan tasarımlarla ziyaretlerin web sitelerinden memnun kalmaları sağlanır.

Örneğin e-ticaret sitelerinde ziyaretçiler  ürünler hakkında ayrıntılı bilgileri karmaşık şekilde değil hemen almak isterler ürün  sayfalarından  sadece ürünler hakkında araştırma yapmak için başka sayfalara girmek istemezler. Dolayısıyla  tüm bilgilerin tek sayfada verilmesi gerekmektedir.

E-ticaret sitelerinde ürün görsellerinin kaliteleride oldukça önemlidir.  En önemlisi ziyaretçiler için  taksit tablosunun ve diğer fiyat açıklamalarının anlaşılır ve net olmasıdır. E-ticaret sitelerinin tasarımları bu kriterler göz önünde bulundurularak yapılmalıdır.

Web sitelerinde yer alan istatistik sayfaları kullanılarak  hedef kitle hakkında daha ayrıntılı bilgi edinilebilmektedir. Bu alanda en ayrıntılı bilgiyi veren Google Analyticstir.

Google analytics hesaplarından  web sitelerine  gelen kişilerin hangi işletim sisteminden, hangi tarayıcıdan geldiği rahatlıkla takip  edilebilmektedir.

Tarayıcılar arası bazı farklılıklar olduğu  ve birinde düzgün görüntülenen bir özelliğin  diğerinde farklı görülebileceği düşünülerek kullanıcıların  hangi tarayıcılardan geldiğinin bilinmesi oldukça faydalı olacaktır.

Web site ziyaretçilerinin hangi ülkelerden geldiğide kolaylıkla öğrenebilen Google analytics sayesinde  web sitelerinin hangi dillerde tasarlanması gerektiği de  rahatlıkla tespit edilebilmektedir.

Web sitelerine gelen yada gelecek olan ziyaretçileri  bilerek  tasarımı yapılandırmak  başarıda çok önemli bir rol oynadığı hiç akıldan çıkartılmamalıdır.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir