Web Tasarım İlkeleri

web site

Web siteleri kurumların internette kimliklerini yansıttığından web tasarımlarının belirli ilkeler doğrultusunda yapılması gerekmektedir.

Web tasarımında dikkat edilmesi gerekenler

Web site ziyaretçileri zorla belirli sayfalara yönlendirilmekten hoşlanmazlar ve bu tarz sitelerden çok kısa sürede ayrılırlar bu sebeple web sitelerinde kontrolün ziyaretçilerin elinde olması gerekmekte ve ziyaretçilerin ne okumak istediklerine kendilerinin karar vermesine imkân tanınmalıdır.

Web siteleri reklamlarla doldurulmamalıdır. Web site ziyaretçileri reklamlarla dolu sitelerden hiç hoşlanmazlar ve saniyeler içerisinde bu tarz web sitelerini terk ederler.

Web site ziyaretçileri genel olarak web sitelerinde aradıkları konularla ilgili detaylı bilgi ararlar dolayısıyla web sitelerinin bilgi kaynağı olmasına dikkat edilmelidir.

Web sitelerinde kesinlikle kopya içerik ve imaj kullanılmamalı, farklı olunmaya özen gösterilmelidir. Bu sayede başta Google olmak üzere arama motorları da web sitelerini organic aramalarda üst sıralara çıkaracaktır.

Web sitelerinin farklı web tarayıcılarında düzgün çalışıp çalışmadığı kontrol edilmeli ve bütün tarayıcılarda düzgün çalışması sağlanmalıdır.

Web siteleri üzerinden web sitelerinin sosyal medya hesaplarına direkt bağlantı verilmelidir.

Web sitelerinin çoklu dil desteğine sahip olması web sitelerinin dünya genelinde çok daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayacağından web sitelerinin çoklu dil desteğine sahip olması olabildiğince faydalı olacaktır.

Web sitelerinin tasarımları site sahipleri için değil bizzat site ziyaretçileri için yapıldığı unutulmadan web tasarımı potansiyel site ziyaretçilerinin ihtiyaç ve istekleri ile doğru orantılı olarak yapılmalıdır.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir