Web Sitesi Tasarımında Renkler

Web Sitesi Tasarımında Renkler

Web sitesi tasarımında renkler web sitelerinin  kalıcılığına doğrudan etki etmektedir.  Özellikle satışa yönelik olarak geliştirilen  e-ticaret sitelerinde  renklerin uyumu oldukça önemlidir. Doğru renk  tonlamaları ile ürün satışları arttırılabilmektedir. Dolayısıyla web tasarımı  profesyonellik isteyen  ve masraftan kaçınılmaması gereken son derece ciddi  bir iştir.

Web Tasarımındaki renklerin önemini  vurgulamadan önce renklerin genel manadaki öneminin üzerinde durmakta  fayda var.

Renkler insan hayatında çok büyük öneme sahiptir ve direkt  olarak insanların hislerine hitap ettiklerinden moda başta olmak üzere birçok alanda etkin şekilde kullanılılırlar.

Web tasarımında  renkler

Web tasarımlarının herkese hitap etmesi gerekmektedir. Herkesin tektip bilgisayar  kullanmadığı düşünülerek web tasarımları yapılmalı ve bütün bilgisayarlarda kolaylıkla görüntülenebilecek renkler tercih edilmelidir.

Bazı renklerin  tarayıcılarda da problem çıkarabileceği unutulmamalıdır. Herkes aynı tarayıcıyı kullanmadığından  bütün tarayıcılar için uygun renkler kullanmak hem hız hem de görüntü kalitesi açısından faydalı olmaktadır.

Web site içerik renkleri

Web sitesi içerik renkleri web site ziyaretçilerinin   göz zevkleri   açısından son derece önemli ve ciddiye alınması gereken bir konudur.

Web sitesi yazılarının renkleri  ziyaretçileri yormamalı hatta  okunabilirliklik açısından ziyaretçileri rahatlatmalıdır.  Web site ziyaretçilerinin web site yazılarını okumaktan yorulduğu veya sıkıldığı anda web sitelerini hemen terk edeceği unutulmamalıdır.

Ana renkler neleri sembolize ediyor

Web tasarımlarında yoğunlukla  kullanılan ana renklerin neleri sembolize etiğini de bilmemizde fayda var.

Siyah: Yas rengi olarak bilinir. Gücü, korkuyu, zarifliği ve en önemlisi resmiyeti temsil eder. Uygun içerikli web sitelerinde çok etkili olan başarısı kanıtlanmış bir renktir.

Beyaz: Tevazu ve alçak gönüllülüğü, saflığı ve sadeliği temsil eden bir renktir. Siyahla uyum içerisindedir. Anlaşılabilirlik açısında çok önemlidir.

Mavi: Sakinlik, uyum ve birlik bu renkle ifade edilebilir. İnsana güven veren bu renk web tasarımında sıkça kullanılmaktadır. Fazla koyu olmamakla birlikte açık mavi renkler insana göz rahatlığı verdiğinden ziyaretçilerin kalması için tasarımın bazı yerlerinde diğer renklerle uyumuda dikkate alınarak kullanılması önem arz eder.

Yeşil: Yeşil heyecanı, tabiatı ve gençliği  ifade eder. İçeriğe göre yeşil renk çok fayda getirmekte ve  web sitelerini dinamik bir hale sokmaktadır.

Web site ziyaretçileri ilk 10 saniyelerini web sitelerinin renklerine ve şekline bakmakla geçirir. Web sitelerindeki renk uyumsuzlukları ve şekil bozuklukları  web site ziyaretçilerinin çok kısa sürede web sitelerini terk etmelerine sebep olmaktadır. Dolayısıyla web tasarımlarında en önemli  konulardan biri renklerdir.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir