Web Sitesi Tasarımcılığı

Çağımızın Sanatı: Web Sitesi Tasarımcılığı

                İnternet her geçen gün daha çok insanı etkisi altına almakta. Artık neredeyse internet kullanmayan birey kalmadı. Günlük işlerimizi gerçekleştirirken dahi internet önemli bir araç. Çoğu alışverişimizi bile artık internet üzerinden gerçekleştiriyoruz. Farklı farklı amaçlara hizmet eden milyonlarca belki de milyarlarca internet sitesine rastlamamız mümkün. İşte internetin asıl güzelliği gözlerimize burada çarpıyor. Bu sitelerin birçoğu birbirinden farklı tasarımlara sahipler. O kadar çeşitli ve renkli internet siteleri mevcut ki, internette gezinirken aynı zamanda sanat galerisinde geziyormuş gibi hissedebiliyoruz zaman zaman. İşte bütün bu yaratıcı tasarımların altında yatan beyinler, kişiler var.

Günümüzde artık web sitesi tasarımcılığı bir meslek haline gelmiş durumda. Bu işi kendi çabaları ile öğrenmiş ya da herhangi bir kursa katılmış olanların dışında, bir de bu işin okulunu okuyanlar var. İşte böylesine geniş bir eğitim programı olan bir mesleğin, günümüzde ne kadar önemli olduğu ortada. Bu tür insanların tek bir elden çıktığını veya hepsinin belirli bir kalıp içerisinde tasarım yaptığını düşünsenize bir. Girdiğimiz sitelerin hepsi aynı olsa? Örneğin YouTube tasarım ve görsellik olarak Facebook’a benzese? Zannediyoruz ki her gün başında saatler harcadığımız o internet bizim için işkenceye dönüşebilirdi. Dahası her gün aynı şeyi görmekten delirebilirdik bile.

Neyse ki böyle bir şey söz konusu değil. Çoğu web sitesi tasarımcısı, siteleri tasarlarken ve yaratırken olabildiğince farklı olmalarına özen gösteriyorlar. O halde bu tasarımcıların aynı zamanda birer sanatçı olmalarını söylemek mümkün müdür? Zaten çoğu üniversitede bu iş, Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Grafik Tasarım bölümünde öğretiliyor. Bu işi yaparken boya veya kil kullanmıyorsunuz belki ama, ortada üretilen bir görsellik söz konusu ve biri diğerine benzemiyor. Sanatı sanat yapan şey de bu değil midir zaten?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir