Web sitenizi mobil cihazlarla uyumlu hale getirin

Web sitenizi mobil cihazlarla uyumlu hale getirin

Son dönemde mobil cihazların hızla gelişmesi ve insanların zamanlarını daha tasarruflu kullanmak istemeleri, işlemlerin büyük bölümünün mobil cihazlar üzerinden yapılmaya başlanmasına neden olmuş ve mobil cihazlar hızla yaygınlaşmıştır.

Mobil cihazların hızla geniş kitlelere yayılması, işletmelerin de bu alana adapte olma mecburiyetini ortaya koymuştur. Çünkü standart web siteleri her ne kadar mobil cihazlar üzerinde açılsalar da verimli şekilde kullanılamamaktadırlar.

Mobil cihazlar ürün ve hizmetlere kesintisiz ulaşım imkânı tanıdığından mobil siteleri kullanarak 7/24 ürün ve hizmetlerinizi alıcılarınıza ulaştırabilirsiniz.

Mobil site kurulumunda dikkat edilmesi gerekenler

Mobil cihaz kullanıcılarının dikkat ettiği en önemli kriter hızdır. Dolayısıyla tasarlayacağınız mobil sitelerin sayfalarının süratle yüklenmesini ve sayfalar arasında rahat bir şekilde gezinilebilmesini sağlamanız gerekir.

Mobil sitelerinizi, tüm mobil cihazlarda düzgün çalışabilecek şekilde tasarlamaya özen gösterin. Tasarladığınız mobil siteler yatay ve dikey konumlarda sorunsuz şekilde çalışmalıdır.

Mobil sitelerin en temel amacı müşterilerin şirketlere en kolay yoldan ulaşmalarını sağlamaktır. Hedef kitlenizin, şirketinize kolay bir şekilde ulaşabilmesi için mobil sitenize haritalar, yol tarifleri ve GPS gibi özellikler eklemeyi ihmal etmeyin.

Mobil siteleriniz iOS, Android ve Rim işletim sitemi kullanan cihazlarda doğru olarak görüntülenebilmelidir.

Mobil sitenizde belirgin butonlar ve etkileşim noktaları oluşturularak sitenizin kullanımını olabildiğince kolaylaştırmalısınız.

Mobil cihazlarca desteklenen teknolojiler kullanın

Mobil sitelerinizde mobil cihazlarda çalışmayan Flash gibi uygulamaları kullanmayın. Flash yerine mobil cihazlarda herhangi bir sorun çıkartmayan HTML’i tercih edin.

Mobil sitelere resim eklerken mobil formata uygun büyüklükte resim ekleyin

Mobil sitelere resim eklerken, sayfaların süratli bir şekilde açılabilmesi için küçük veya sıkıştırılmış resimleri tercih edin.

Mobil sitelerinizi parmakla kullanılabilecek şekilde tasarlayın

Mobil siteler tasarlanırken, mobil sitelerin parmakla kullanılacağı düşünülerek tasarlanması gerekir. Mobil sitelerin parmakla kullanılacağı düşünülmeden tasarlanması durumunda yanlış tıklamaların önüne geçilemeyeceğinden müşteri memnuniyeti de sağlanamayacaktır.

Web sitenizde kullandığınız tüm öğeleri mobil sitenizde de kullanın

Web sitenizde kullandığınız tasarım ve öğeler müşterilerinizce benimsendiğinden mümkünse mobil site tasarımınızda da benzer tasarım ve öğeleri kullanmaya özen gösterin. Eski tasarımlarınızı ve tasarımlarınızda kullandığınız resimleri mobil site tasarımınıza uyarlayarak kullanmanız markanızı tanınır kılacağından faydanıza olacaktır.

Mobil site tasarımlarında içeriklerin kolay okunabilmesini sağlayın

Mobil sitelerin, site içeriklerinin her türlü konumda kolayca okunabilecek şekilde tasarlanması gerektiğinden arka planla içerik arasında mutlaka kontrast oluşturulmalıdır. İçeriklerin ekrana sığmasına da ayrıca dikkat etmelisiniz.

Mobil sitenizi tasarlarken hedef kitlenizin beklentilerini dikkate alın

Mobil sitenizi hedef kitlenizin beklentileri doğrultusunda oluşturun. Kullanıcı testleri ve ziyaretçi analizleri yaparak hedef kitlenizin mobil sitenizden beklentilerini tespit edebilirsiniz. Ziyaretçi analizlerini mobil site tasarımınız tamamlandıktan sonrada devam ettirmeli ve elde ettiğiniz veriler doğrultusunda mobil sitenizi güncellemelisiniz.

Mobil site örnek uygulamamıza http://mobile.beycon.com.tr/ adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir