Web Sitelerinde Doğru Renk Seçimi

web-tasarim-renk-secimi

Web siteleri görselliğe hitap eden bir iletişim mecrası olduğundan renk seçimleri oldukça önemlidir.

Web Sitelerinin  Renklerini  Belirlerken  Dikkat Edilmesi Gerekenler

Web sitenizin rengini belirlemeden önce  web sitenizin hedeflerini ve iletmek istediğiniz mesajı net bir şekilde belirlemeniz gerekmektedir. Örneğin sağlıklı beslenme ile ilgili bir site tasarlıyorsanız web sitenizin hakim renklerinin sağlığı temsil eden yeşil renk olmasına dikkat etmelisiniz. Bankacılık veya finans ağırlıklı  bir web site tasarlamak istiyorsanız güveni temsil eden mavi ve gri renkleri ağırlıklı olarak kullanmalısınız.

Web sitenizin ana renklerini belirlerken hedef kitlenizin  demografik yapısı renk seçiminde çok önemli bir kriterdir. Örneğin üniversite gençliğine hitap eden bir web  sitesinin  renk seçimiyle çalışan kesime hitap eden bir web sitesinin renk seçimi  benzer kriterler baz alınarak yapılamaz.

Web sitelerinde çok fazla renk kullanılarak kullanıcıların dikkati dağıltılmamalıdır. Web sitelerinde yer alan yazıların renkleriyle web sitelerinin  fon renkleri   birbirine kontrast teşkil etmelidir.

Kullanıcıların dikkatini çekebilmek  için ön plana çıkarmak  istediğiniz konu veya başlıklarda canlı renkler kullanılmaya özen gösterilmelidir.

Web sitelerinin renklerini farklı platformlarda ve tarayıcılarda test edilmesi kullanıcıların yararına olacaktır. Çünkü farklı platformlarda veya  tarayıcılarda renkler farklı gözükebilmektedir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir