Web Sitelerinde Bulunması Gerekenler

Web Sitelerinde Bulunması Gerekenler

Web Sitelerinde Bulunması Gerekenler

Sitenizi arama motorunda devleştirecek en önemli şey faydalı ve özgün içeriktir. Google buna he rşeyden fazla değer verdiğini  “İnandırıcı ve kullanışlı içerik oluşturmak, web sitenizi tartışılan diğer faktörlerden daha fazla etkileyecektir” cümlesiyle ifade ediyor. Bu açıdan bizimde blogumuzda faydalı içerik sunmamız arama motorundaki listelenme sıralamamız açısından son derece önemlidir. Bunun için Google’ın tavsiyesi şu şekildedir;

Kaliteli içerik ve hizmetler sunun

Bunu nasıl yapacağımız ve ziyaretçiye nasıl daha faydalı ve kolay kullanım sunacağımız konusunda ayrıntıya girelim. İşin mantığı işe yarar içeriğin herkese yayılmasıdır. Sizin özgün içeriğinizi çok azı referans göstermeden yayınlayabilir. Buna önlem alırsanız kimse böyle bir şey yapamayacaktır. Zaten son zamanlarda bu tür faliyetler azaldı. Artık insanlar kendi içeriğini üretemeye çalışıyorlar. Kalteli içerik sunduğunuzda bu içerik mutlaka bir yerlerde paylaşılacaktır. Paylaşıldığında farklı insanlarıda sitenize çekecektir. Bu şekilde hem siteniz büyüyecek hemde arama motorunda sıralamada yükselecektir.

Kaliteli içeriği tanımlarken Google’ın üstünde durduğu önemli bir diğer husus ise sitenize gelecek ziyaretçilerin farklı arama yapabileceği gerçeğidir. İnsanlar farklı düşünür bu yüzden farklı kelime grubuyla içeriğinizi arayabilirler. Bunun yanında içeriğinizin konusu hakkında fikri olan biri ile hiç bir fikri olmayan birinin içeriğinize erişmek için yapcağı aramalar mutlaka farklı olacaktır. Örnek vermek gerekirse; yabancı dizi ile ilgilenen ve birçok yabancı dizi izleyen biri sizin yabancı diziler hakkında verdiğiniz blogunuza erişirken örneğin “ The Walking Dead S02E12 “ aramasını yaparak gelir; ama yabancı dizi ile yeni ilgilenmeye başlamış biri yukardaki aramada S02E12’nin ne manaya gelmediğini bilmeyebilir. Bu yüzden bu bahsettiğimiz kişinin konuyla ilgili araması muhtemelen “ Sezon 2 Bölüm 12” şeklinde olacaktır.

İçeriğinizi oluştururken bu arama farklılıklarını mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. İçeriğin kaliteli olması sadece faydalı bilgiler vermesi ile orantılı değildir. Ziyaretçiyi pratik bir şekilde yönlendirmesi ve ziyaretçiye pratik bir şekilde ulaşması da içeriğin kalitesini belirler. O halde uygun anahtar kelime seçimi içeriğin kalitesini arttıran bir başka husustur ve dikkat edilmesi gerekir. Uygun anahtar kelime seçimi için Google’ın Keywords hizmetini kullanabilirsiniz.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir