Web Dünyası Hızla Büyüyor

Web Dünyası Hızla Büyüyor

Web Dünyası Hızla Büyüyor

Web dünyası hızla büyüyor. Hergün birçok domain satılıyor.Bunlardan bazıları aktif olarak kullanılırken bazıları ise parking’de bekletiliyor. Hal böyle olunca da kayıtlı domain sayısı hızla artıyor.

VeriSign, geçtiğimiz gün Nisan ayı son rakamlarını açıkladı. Buradaki verilere göre 2012 yılının bitmesiyle elde edilen kayıtlı alan adı(domain) sayısı geçtiğimiz yıla oranla %1138 artış  gösterdi.252 milyonu aşkın domain olan web de 2011 yılında 225 milyon civarındaydı. Buda 26 milyon yeni alan adı demek.

Bununla birlikte .com ve .net gibi üst seviye alan adları pazardaki ağırlığını artırmaya devam ediyor. Toplamda 121.1 milyona denk gelen üst seviye alan adı uzantısı sayısı böylece geçen seneye göre yüzde 6.4 büyüme kaydetmiş oldu. 2011 yılında 7.9 milyon üst seviye alan adı kaydı gerçekleştirirken 2012 yılında bu rakam 8 milyonu geçti.

Diğer yandan ülke bazında ise Almanya başı çekiyor. Geçen sene sonu itibariyle 110.2 milyona ulaşan ülke kodlu alan adı uzantılarının lideri Almanya olmaya devam etti. ‘.de‘ kullanan Almanya’yı Yeni Zelanda ve İngiltere izliyor.Genel olarak .com.tr kullanılan ülkemiz ise sıralamaya giremedi.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir