Videoların Seo’ya katkısı

Videoların Seo’ya katkısı

Videoların Seo’ya katkısı

Okumayı sevmeyen insanları web sitemizde tutmak için uygulayacağımız yöntem video paylaşmaktır. Çoğu insan video süresince internet sitemizde kalacak ve bize seo açısından çok büyük katkı sağlayacaktır. Bu yazımızda videolardan gelen backlinklere değineceğiz.

Çok büyük bir faydası olmasa da özellikle link inşasında çok işimize yarayacak videolara verdiğimiz linkler isim yapmamıza yardımcı olacak ve daha fazla ayrıntı isteyenleri ya da daha fazla aynı tarzda video isteyenleri internet sitemize çekecek. Peki, bunu nasıl yapacağız?

Şu an kullanılan en popüler video sitesi Youtube’tur. Youtube Google’a ait. Google kendi hizmeti olan Videolara Youtube nedeniyle son verdi. Artık Youtube üzerinden çalışmalarına devam ediyor. Neden en popüler video sitesi Youtube diyecek olanlar için sınırsız alan ve hızlı işleme olduğu için diyebiliriz. Diğer video sitelerinde bu özellikler yoktur. Bir yere video upload ettiğinizde hızlı bir şekilde izlenmesini istersiniz ama bazı video upload siteleri bir videoyu işlemek için sizden 1 gün isterler bu çok uzun bir süre.

Youtube harici popüler video upload siteleri de var elbette. Bunlardan ilki Vimeo. Bahsettiğim işleme süresi bu sitede bayağı fazla. Toplamda sınırsız alan verse de haftalık bir alan kısıtlamasına gidiyor. Yine de çok tercih edilen bir video upload yeri. Özellikle reklamsız ve kaliteli videoları olduğu için.

Örnekler çoğaltılabilir ama biz asıl konumuza dönelim ve konumuzu bu iki site üzerinden renklendirelim. Youtube ya da Vimeo’ya video yüklediniz. İkisinde de description  bölümü var. Buralara internet sitenizin linkini girebilirsiniz. Küçük bir bilgilendirme ve linki verdiğinizde uzun vade de size nasıl faydalı olacağını göreceksiniz.

Örnek vererek devam edelim; yeni çıkacak olan bir cep telefonun un özelliklerini anlattığınız bir videonuz var. Hemen Youtube’a upload edin. Bilgilendirme bölümüne daha fazla bilgi için yazıp sitenizin linkini verin. O telefon hakkında ya da diğer telefon hakkında bilgi almak isteyenler sitenize gelecek ve gezinmeye başlayacaktır. Aynı şey Vimeo için de geçerli fakat Youtube çok kullanıldığı için bize daha faydalı olacaktır. Bu yöntem sayesinde ilgili insanları sitenize çekebilir ve sitenizde daha çok kalmasını sağlayabilirsiniz.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir