Video ve Seo

Video ve Seo

Video ve Seo

Seo için önemli konulardan biri de videolardır. Şunu kabul edelim ki çoğu insan okumayı sevmiyor. Özellikle çok uzun yazıları okumadan geçiyorlar. Bizde zaten içerik konusunu işlerken buna dikkat edilmesi gerektiğini vurguladık. Ne insanların sıkılacağı ve okumayacağı kadar uzun yazı olsun ne de konuyu tam anlatamayacak kadar kısa olsun. Maalesef insanlarımız okumayı sevmiyor. Çoğu siz yazı uzunluğunu doğru şekilde ayarlasanız da yine okumayacaktır. Bu durumda bize yardımcı olacak olan videolardır.

Resimler gibi videolarda sitemize çok büyük katkı sağlayabilirler. İnsanlarımızın okumayı sevmediğinden bahsettik. Bu tip insanlar video izlemeyi daha kolay bulurlar. Bir içeriğin videolu şekilde paylaşılması bu insanları sitemize çekecektir.

Siz bloğunuzda teknik bilgiler veriyorsunuz. Diyelim ki bloğunuzda bir WordPress teması nasıl yapılır bundan bahsediyorsunuz. İlk adımdan başladınız. Bunu yazarak yaparsanız çoğu insan bir şey anlamayacaktır. Çoğu sıkılacaktır. Bu yüzden zaten günümüzde bu tip içerik paylaşımında bulunanlar bunu videolar ile yapıyorlar. Yazarak anlatmaktansa içeriğinizi görüntü alarak anlatmaya çalışın. Çeşitli programlar yardımıyla ekranınızın görüntüsünü sesinizle birlikte kaydedebilir ve yaptıklarınızı bire bir kaydedebilirsiniz. Bu sayede insanlar daha kolay öğrenebilir.

Bu tip videoların en önemli özelliklerinden biri insanları olabildiğince sitenizde tutmasıdır. Örneğin 30 dakikalık bir video yayınlayıp bloğunuza koydunuz. O videonun içeriği ile cidden ilgilenen çok fazla sayıda insan en az 30 dakika belki daha fazla sitenizde kalacaktır. Hatırlatmakta fayda var ki arama motorlarının en çok önemsediği şeylerden biri sitede kalınan süredir. Bu durumda o video sitenize tahmin ettiğinizden daha fazla katkıda bulunur.

Amaç insanları sitede daha fazla zaman geçirmelerini sağlamaksa videolarımızın içeriklerini de ilgi çekici yapmak gerekir. Konunuzla ilgili öğretici ve ilgi çekici videolar seo açısından bize harika fayda sağlayacaktır.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir