UI ve UX Nedir?

UI ve UX Nedir?

UI ve UX Nedir?

Teknolojinin önüne geçilemez bir hızla gelişmesi paralelinde hayatımıza yeni uzmanlık alanları, yeni kavramları da beraberinde getirdi. Bunların en başında UI ve UX uzmanlığı gelmektedir. UI (User Interface) kullanıcı arayüzü anlamına gelirken UX (User Experience) ise kullanıcı deneyimi anlamına geliyor.

UI ve UX aslında çok geniş kavramlar fakat bizim ilgi alanımız daha çok internet sektörü üzerine olduğu için bu tarafla olan ilişkilerinden bahsedelim.

UI tasarımcılarının ana hedefi konfor mantığına dayanmaktadır. Bir kulaklığın kullanışlı, rahat kullanımına dayalı tasarımının için nasıl olması gerektiği veya bir klavyenin tuşlarının yerleşimi bile UI uzmanının işidir.. Kullanıcıların web sitelerinde daha rahat bir arayüz ile işlerini en kısa zamanda tamamlayabilmeleri UI nın uzmanlığıdır.

UX ise duygular işin içine girer. UX uzmanları bir web sitesinin veya bir ürünün görselliğinden ziyade nasıl hissettirdiği ile alakalıdır. İşin içerisine duygular girince insan faktörü direk olarak girmekte bununla birlikte de psikoloji, antropoloji ve sosyoloji gibi insanı merkeze alan dallarda direk olarak etkilemektedir.

Sonuç olarak yapılan ile hedef kitle son kullanıcılar oldukları için, Şirketlerin müşteri odaklı küresel marka olma hayalleri, bu konulara mükemmel yatırımlar yapılmasını zorunlu hale getirmektedir.

Sonuç olarak özetlemek gerekirsek;

UI nın görevi

Aldığı bilgilendirme dahilinde siteyi tasarlayıp, renk ve tasarımı belirlemek, html ve css algoritmasının çıkartılması ve son olarak frontend aşamasına getirmektir.

UX nın görevi

Hedef kitle çalışması yapıp, potansiyel ziyaretçilere göre verilerin toparlanması, nitelikli ve doğru içerikle ziyaretçi trafiğini sağlaması, analizlerini çıkartmak ve en fazla fayda ile yönetimidir.

Paylaştığımız görsel aslında çok net olarak anlatmakta. Amerika kaynaklı Scorch firmasına da bu çalışması için teşekkür ederiz. Userdesigner21.com de bu çalışma için teşekkür ederiz.

5.00 avg. rating (91% score) - 1 vote

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir