Twitter Rus Botlarını Görüşmek Üzere Meclis Üyeleriyle Görüşecek

Twitter ile ABD hükümeti arasındaki ilişki gayet hoş görünüyor. Başkan Donald Trump’ın en sevdiği sosyal ağ, Senato İstihbarat Komitesi’nin Rusya’nın 2016 seçimlerine müdahalesiyle ilgili sorularını cevaplamak üzere bir toplantı planladı.

Bu hareket, Facebook’un Beyaz Saray ve Senato soruşturma yetkilileri ile görüşmesinden iki hafta sonra geldi. Facebook temsilcileri, istihbarat memurlarına Rusya’ya bağlı Facebook hesaplarının seçim sırasında 100.000 dolar karşılığında reklam satın aldığını belirtti. Facebook bu açıklamayı halka açık bir blog postunda da paylaştı.

Şimdiye kadar bütün toplantılar kapalı kapılar ardında basından uzak yapıldı. Fakat yakında bu değişebilir. Çünkü artık politikacılar yüksek sesle büyük teknoloji şirketlerine, seçim boyunca kendi platformlarında neler olduğunu halka anlatmaları için çağrı yapıyor.

Demokrat Partili Mark Warner’ın yönettiği İstihbarat Komitesi, Facebook ve diğer teknoloji şirketlerinin daha şeffaf olması için çağrıda bulundu.

Bu ayın başında Warner CNN’e Facebook yetkililerinin komiteye belge ya da reklamlarla ilgili herhangi bir şeyi sunmayı reddettiğini söylemişti. Ama sonunda Facebook bilgi paylaşımında bulundu.

Şimdi sıra Twitter’da. Senatör Warner, site üzerindeki bot hesapların olası etkisine işaret etti. “Facebook’taki durumda olduğu gibi bence Ruslar aktif bir şekilde Twitter’ı da kullandı. “ diyen senatör “Onlar gizli ya da sahte hesaplar kadar filtreleme yapmıyor, ama ilk önce onları çağırıp bilgi almak daha önemli diye düşünüyorum” açıklamasında bulundu.

Twitter temsilcileri büyük ihtimalle Çarşamba günü meclis üyeleriyle görüşecek. Şirket yayınladığı bir açıklamada şunları belirtti:

“Twitter dünya üzerindeki hükümetlerle kamu sorunları ile ilgili bağlantı içerisindedir. Twitter, seçimlerin bütünlüğü ve doğruluğuna derinden saygı duyuyor ve Hizmet Şartlarımızı ihlal eden botlara ve diğer manipülasyon araçlarına karşı savaş verecektir. Çarşamba günü seçimlerle ilgili konuyu konuşmak için Senato Seçim Komitesi ile görüşecek.”

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir