Twitter Nedir?

Twitter Nedir?

Twitter Nedir?

Twitter Nedir?

Twitter kelimesi İngilizcede cıvıldamak anlamına gelmektedir. Bu yüzden de simgesi kuş şeklindedir. Twitter, kullanıcılara 140 karakter sınırı olan metinler ile iletişim kurma imkânı sağlayan ve 2006 yılında kurulmuş bir sosyal medya platformudur.

140 karakter sınırlaması ise kurucu Jack Dorsey’in uygulamayı en başta küçük bir proje grubu içi haberleşme amacıyla yaptığından dolayı sınırlandırılmıştır. Twitter, kişilerin veya kurumların bir olayla ilgili düşüncelerini, ayrıca kendi fikirlerini de kısa mesajlar şeklinde (tweet halinde)paylaşmalarına olanak sunan bir sosyal medya platformudur.

Twitter, kısa sürede popülerliği yakalamış ve yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Ayrıca son zamanlarda dijital pazarlamacıların ilgi odağı olmuştur.

 

Twitter’daki kısaltmalar ne anlama gelmektedir?

-Tweet: 140 karakter sınırı olan, düşüncelerin anlatıldığı kısa metinlere tweet denir. Yazılan metine ayrıca hem video hem fotoğraf hem de gif ekleyebilirsiniz. Ayrıca gönderilen metinlere mesaj yazdım değil, tweet attım denilmektedir.

-Retweet: Başka bir kullanıcının yazdığı tweeti beğendiyseniz ve kendi takipçilerinizle paylaşmaya retweet denir. Ayrıca bir tweetin yaygınlaştırılması, daha çok kişiye erişmesini sağlamak için de retweet yapabilirsiniz.

-Mention: Mention, başına @ işareti konularak istenilen kişiye direk gönderilen tweetlere denir.

-DM (Direct Message): Direct Message gönderebilmek için öncelikle kişilerin karşılıklı birbirlerini takip etmesi gerekir. Twitter üzerinden gizli mesajlaşmaya denir.

-Hashtag: Hashtag, başına # işareti getirerek kullanılan sözcüklere denir. Hashtag kullanıcıların ilgilendiği konularda bilginin hızlı yayılmasını ve mesajın doğru kitleye ulaşmasını sağlar.

-TT (Trending Topic): Dünya çapında ve bulunan yerdeki en çok konuşulan konuların listelenmesine denir.

-Favori (Fav): Beğenilen tweetleri retweetlemek yerine favorileyip takipçilerinizle paylaşılmasına denir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir