Türkiye’nin Güçlü Kadınları!

 İlgilerine muhtaç olduğumuz, bizi sabırla büyütmesini beklediğimiz oldukça güçlü kadınlar. Görevlerini dikte ettiğimiz, sınırlarını kırmızı çizgiyle belirlediğimiz kadınlar. Yapabileceklerinin gücüne kör kaldığımız, seslerine sağır olduğumuz, ruhlarını asla anlayamadığımız kadınlar. Zayıflığı yakıştırıp güçlerinde boğulduğumuz kadınlar. En güzel şiirlerin, en ahenkli şarkıların konusu olan kadınlar. Ne kadar karanlığa gömmeye çalışsak da yapabildikleriyle yıldız gibi parlayan kadınlar. Nazım’ın da dediği gibi kadınlar, bizim kadınlarımız!

Mutfak aletleri, kozmetik ürünlerindeki indirimlerle kutladığımız ama sanki hiç kitap okumuyormuş gibi kültür sanatta adını duyamadığımız 8 Mart Dünya Kadınlar Günü bugün! Tüm güçlü kadınların gücüyle var olan bir gün bugün. Sıradan bir özel gün değil, tüm kadınların gücü olmak için ayaklanan ve savaşan kadınların can vermesiyle doğan bir gün.

İşte bu 8 Mart’ta yaptıklarıyla Türkiye’de ilklere imza atan, önyargıları kırıp döken, zamanının önüne geçen ve zekalarıyla tarihe adını yazdıran Türk kadınlarını bilelim ve gösterelim istedik. Blog yazımızda!

İlk kadın arkeolog: Jale İnan (1943

Uzun seneler boyunca süren kazılarda Perge ve Side antik kentlerinin gün ışığına çıkarılmasını sağlamış, tarihi eser kaçakçılığına karşı mücadele vermiştir.

İlk kadın avukat: Süreyya Ağaoğlu (1925)

Hukuk Fakültesi’ne başvuran ilk kız öğrenci olarak fakültenin kız öğrencilere açılmasında öncü rol oynamış, Türkiye’nin ilk kadın avukatı” ünvanının sahibi olarak ve hayatı boyunca avukatlık mesleğini sürdürmüştür.

İlk kadın bakan: Türkân Akyol (1971)

12 Mart 1971 Silahlı Kuvvetler muhtırasının ardından 19 Mart’ta Nihat Erim’in kurduğu 33. Hükümette Sağlık bakanı olarak görev aldı. Üniversite rektörü olarak Türkiye’nin ilk kadın üniversite rektörü ünvanını almıştır.

İlk kadın başbakan: Tansu Çiller (1993)

Türkiye’nin ilk ve tek kadın başbakanı olmuştur.

İlk kadın heykeltraş: Sabiha Bengütaş

Liseyi bitirmeden, 1920’de Sanayi-i Nefise Mekteb-i’nin (bugünkü Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) resim bölümüne girmiş, bir yıl okuduktan sonra bölüm değiştirerek, heykel bölümündeki 3 erkek öğrenci arasına ilk kız öğrenci olarak katılmıştır.

Derlediğimiz isimler güçlü kadınların sadece bir kaçı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir