Türk Yazılımcıların Geliştirdiği Mobil Uygulama

TÜRK YAZILIMCILARIN GELİŞTİRDİĞİ MOBİL UYGULAMA

Yazılım; elektronik cihazların belirli işleri yapmasını sağlayan programlara verilen genel isimdir.Her bilgisayar sistemini donanım  parçaları oluşturur. Bu sadece bilgisayar sistemi için değil, telefon sistemi içinde geçerlidir. Bu cihazları oluşturan donanım parçalarının yönetimi, kullanıcıların işlemlerini yapmak için gerekli komutlar topluluğuna yazılım denir. Yazılımın gelişmesi ve kişilerin ilgisini çekmesi ile birlikte okullarda açılan bilgisayar programcılığı ve yazılım mühendisliği kontenjanlarında da artış olmuştur. Programcılık sektöründeki bu ilerleme iş imkanını arttırmıştır. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan Türk yazılımcılar yeni bir mobil uygulama geliştirdi. Bu uygulama sayesinde cep telefonlarında yapılan görüşmeler şifrelenecek.

Yazılımın ismi “Novende”. Telefon dinlemelerini engelleyen bu uygulamanın çalışmalarına geçen sene başlandı. Android işletim sistemli akıllı cep telefonları için internet aracılığı ile yayılmaya başlandı. 3G mobil bağlantı ve kablosuz internet üzerinde kullanılabilen bu uygulama sayesinde cep telefonu görüşmeleri 3. Kişi tarafından dinlenemiyor.  İletişim her zaman özeldir ve  kişisel olmalıdır. Şahıslar tarafından dinlenmemelidir.  Uygulamayı geliştiren yazılım mühendisi Can Birinci, bu uygulamayı iletişimin özgürlük olduğu düşüncesini savunarak telefon görüşmelerinin ne olursa olsun dinlenmemesi gerektiği fikri ile geliştirdiğini söyledi.

Sistem, arama yapılan cep telefonu uluslararası alanda etkili olan Advanced Encryption Standart ile şifrelenip bir sunucu aracılığı ile karşı tarafa iletilen ses verisinin nasıl çözüleneceğine dair bilgi 256 bit şifreli TLS protokolü aracılığı ile gönderilmesi mantığı ile çalışıyor. Popüler mesajlaşma uygulamalarında da sunucu bulunuyor. Bu veriler sunucuda biriktiriliyor. Novende bunlara ek olarak iki nokta arası şifre gönderiyor ama veriler sunucuda birikmiyor. Kendilerine ait sunucuları olan şirketler Novende’nin klonunu alıp güvenlik sisteminde test ettikten sonra kullanabilecekler. 50 ülkede internet üzerinden sohbet etmek isteyenler bu yazılımı kullanabilecek.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir