Tumblr Nedir?

Tumblr Nedir?

Tumblr Nedir?

Tumblr 2007 yılında David Karp tarafından kurulmuştur. Tumblr, rakipleri arasında en kolay kullanıma sahip olan bir blog paylaşım sitesidir. Kurulduğu yıl, sadece 2 hafta içerisinde Tumblr; 75.000 bin kullanıcıya erişmiştir. Tumblr gençler arasında yaygın olarak kullanılan bir blog sitesidir. Tumblr kullanıcıları genellikle, 18-24 yaşlarında olan bloggerlardan oluşmaktadır.

Tumblr, tumble ve blog kelimelerinin birleşiminden meydana gelmiştir. Tumblr’ı diğer blog paylaşım sitelerinden farklı kılan, hızlı, herkes tarafından kullanılabilen ve basit olmasıdır. Tumblr, WordPress, Blogger ve Blog.com sitelerine göre daha kolay paylaşım yapıldığında dolayı gittikçe yaygınlaşmaktadır. 2012 yılında Tumblr, en çok dolaşılan siteler arasındaki yerini almıştır.  2013 yılında ise mobil uygulaması çıkarılmıştır. Hem Android hem de İOS işletim sistemine sahip telefonlarda kullanılmaya başlanmıştır. Masaüstünden, cep telefonundan, tabletlerden, kısaca her yerden paylaşım yapılabilmektedir.  Kendi profilinizin temasını, rengini değiştirerek kendinize göre kişiselleştirebilirsiniz.

Tumblr, tüm dünyada oldukça popüler bir uygulamadır. Ayrıca dil desteği arasında Türkçenin de olması Türkiye de de kullanımını yaygınlaştırmıştır. Tumblr’ın bir diğer kullanışlı özelliğine de, uzun blog yazıları yerine kısa kısa yazılan yazıları, resim, video, bağlantı paylaşımı yapılmasına imkân tanımasıdır. Bu da tumblr’a mikroblog türü denmesine sebep olmuştur. Tumblr’da normal bloglara göre daha sık paylaşımlar yapılır.

Tumblr aynı zamanda diğer sosyal medya mecralarıyla senkronize bir şekilde çalışır. Yayımladığınız yazıyı veya bağlantıyı aynı zamanda Facebook ve Twitter hesabınızda da paylaşabilirsiniz.  Ayrıca tumblr’da da diğer sosyal medya mecralarında olduğu gibi hashtag (etiket) paylaşımı da yapılmaktadır. İlginizi çeken yazıları bulmak için etiketlerden yararlanabilirsiniz.

Tumblr nasıl bilinçli bir şekilde kullanılır?

-Okuyucu kitlenizi tanıyın.

-Blog açmadaki amacınızı belirleyin ve amacınıza yönelik paylaşımlar yapın.

-Sayfanızı belirli aralıklarla güncelleyin.

1.00 avg. rating (51% score) - 1 vote

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir