Trustrank Nedir?

Trustrank Nedir?

Trustrank Nedir?

Google bazı açıklamalarında Google için web sitelerinizi optimize etmeyin, ziyaretçileriniz için web sitelerinizi optimize edin diyor. Google, yapılması gerekenin Google’ı seo yaparak kandırmak değil seo yaparak ziyaretçilerin web sitelerini kolay bulmasını sağlamak olduğunu belirtiyor.

Web sitelerinin Trustrank değerleri başta Google olmak üzere arama  motorları açısından oldukça önemli  ve web sitelerini Trustrank  değerlerini etkileyen bazı temel faktörler bulunmakta.

Web sitelerinin Trustrank değerlerini etkileyen önemli faktörlerden biri domain yaşıdır.  Arama motorları açısından web sitelerinin domain (alan adı) yaşı oldukça önemlidir.

Örneğin, iki farklı domain. Bir tanesi 5 aylık diğeri 2 yıllık diyelim. Aynı alanda paylaşımda bulunuyorlar. 2 yıllık site arama motorlarının gözünde konu aynı olmasına rağmen hep bir adım önde olacaktır. daha da detaylandıralım. 5 aylık site çok popüler bir konuda, özgün kaliteli bir yazı yazdı. Harika bir yazı oldu. 2 yıllık site o yazıyı harfi harfine kopyalayıp sitesine koyduğu zaman o içerikle arama motorlarında 5 aylık siteye göre hep önce çıkacaktır. Bu blog yazarlarını çoğu zaman sinirlendiren adaletsizlik olduğunu düşündüren bir konudur ama bir gerçek. Alan adının yaşlı olması arama motorunda ayrı bir güven yaratır.

Domain satın alırken 1 yıllık almakla 3 yıllık almanın arasında da çok fark var. İki domain aldınız biri için 1 yıllık ödeme yaptınız diğeri için 3 yıllık ödediniz. 3 yıllık ödediğiniz domain eğer aynı ölçüde kaliteli içerik paylaşırsanız diğerine göre daha hızlı gelişir. Çünkü sizin ilk baştan yatırımınızı uzun süreli yapmanız arama motorlarının gözünde geleceği düşündüğünüz manasına geleceğinden diğer siteye oranla sizi daha güvenilir gösterecektir.

Yaşı büyük site diğerlerine göre Seo çalışmalarında daha hızlı sonuç alır. Bunun yanında Trustrank’i de diğerlerine göre daha hızlı artar ve daha çok olur.  Dolayısıyla yapılması gereken domainlerin mümkün olduğunca uzun süreli alınmasıdır. Yaşı büyük ikinci el  domainlerin satın alınması da fayda sağlamaktadır.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir