Trustrank Nasıl Arttırılır?

Trustrank

Trustrank

Trustrank Web siteleri ile alakalı olduğu için ve genel olarak Seo ile iç içe olduğundan Trustrank konusuna olabildiğince önem verilmelidir.   Yazımızda güvenlik sertifikalarının trustrank’a etkisi olup olmadığının üzerinde duracağız.

Öncelikli olarak ticaretle uğraşan sitelerin mutlaka güvenlik sertifikası kullanması gerektiğini belirtmek gerek. Zira bu gibi sitelerden alışveriş yapanlar ürün satın almak için önemli bilgiler vermekteler. Güvenlik sertifikaları sayesinde verilen bu bilgiler, bilgilerin girildiği formlar korunmakta. Siz bir e-ticaret sayfası yönetmiyorsanız bile sitenizde kullandığını formları korumak için sertifika satın alabilirsiniz. Sertifika ile korunan bir sitenin arama motorlarına güven aşılamaması mümkün mü? Bu ekstra masraf getireceği için pek tercih edilmeyen bir yöntem olsa da Trustrankta etkilidir. Ziyaretçinin en ufak tehlikelere karşı, bir mail adresinin çalınmasına karşı korunması arama motorunun sitemize güvenmeye başlamasına neden olacaktır.

Diğer bir Trustrank değerini arttırma yolu ise daha önce ayrıntılı şekilde bahsettiğimiz hosting firmalarıdır. Sürekli sayfa bulunamadı hatası alan sitelerin arama motorları tarafından sevilemeyeceğini belirtmekte fayda var. Dolayısıyla çalışılacak olan host firmasının doğru seçilmesi gerekmektedir.

Özel IP ile Trustrank’ın arttırılabileceğini düşünen çok fazla webmaster bulunmaktadır. İşin mantığı ise şudur; bir alan adı ve host aldığınızda bir serverdan bunları size verirler. Ve sizin Trustrank durumunuz sitenizin bulunduğu serverdaki diğer sitelerin yaptıklarıyla alakalıdır. Sürekli spam yapan, kötü niyetli yazılım barındıran bir kaç sitenin bulunduğu bir serverda yer alıyorsanız arama motorları o siteleri cezalandırdıklarında aynı serverdaki diğer sitelere de aynı muameleyi yaparlar.

Onların mantığı körle yatan şaşı kalkar mantığıdır. Siteniz tertemiz olsa bile kuru odunlarla birlikte sizde yanabilirsiniz. Arama motorları bu durumda sanki koskoca server bir kişininmiş, o da bazı sitelerde spam yapıyor, diğer sitelerde de yapma ihtimali varmış gibi davranabilir. Bu sık sık olmasa da olduğu görülmüş bir hadisedir. Özel IP adresi edinmek sizi bu iftiradan koruyabilir. Özel IP’niz sizi diğer sitelerden ayrı tutarak nasıl içerik paylaşıyorsanız öyle değerlendirmenize yardımcı olacaktır. bir sitenin özel IP’si olması ona yatırım yapıldığının kanıtıdır. Spam yapacak olan siteler bu şekilde ekstra masraflar yapmazlar ve arama motorları da bunu çok iyi bilir. Bu yüzden özel IP’li bir site hem hiç bir zaman spam iftirasıyla karşılamayacak hem de arama motoru ona özel olarak güven duyacak. Bu şekilde Trustrank değerine de katkı sağlanacaktır.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir