Tıbbi Yazılım

Medikal Sektörde Ulusal Yazılımın Önemi

Yazılımın rolü ve önemi teknolojideki hızlı gelişmelere paralel olarak donanımın bile önüne geçmeye başlamıştır. Günümüzde donanımlar standart donanımlar olmaktan çıkmış yazılım tarafından kontrol edilir hale gelmiştir. Kullanılmakta olan yazılımın ülkelerin kendi kaynaklarınca hazırlanmış yazılımlar olmasının stratejik olarak önemi büyüktür. Çünkü kullanılan donanımlar tamamıyla yazılıma bağlı olarak çalıştığından kullanılmakta olan donanımları güncellemek, geliştirmek ve kullanım ömrünü uzatmak hiçbir bağımlılık gerektirmeden ancak ulusal yazılım ile mümkün olmaktadır.

Tıp alanında durum daha ciddi boyutlardadır. Milyonlarca dolar harcanarak yurt dışından ithal edilen medikal malzemeler ülkenin kendi kaynaklarınca üretilen yazılım kullanılmadığından dokunulamaz güncellenemez hatta erişilemez haldedir. Esasen yazılımdan söz ederken kontrol mekanizmasından bahsetmekteyiz. Öyle ki reçeteye ilacın yazılmasından ilacın reçeteye yazılanla doğru orantıyla satın alınmasına, ilacın sahte olup olmamasına kadar tüm işlemler yazımsal olarak yapıldığından kayıt dışılığı da önlemektedir. Tüm bu denetimlerin yerli yazılımlarla yapılması güven duygusunu daha da arttıracaktır.

Tıbbi Yazılımları tasarlamada ülke olarak hiçbir şekilde cesaretimiz kırılmamalıdır. Unutulmamalıdır ki dünyada hazırlanmakta ve hazırlanmış olan başarılı tıbbi yazılımların proje takımları içerisinde birçok Türk görev yapmaktadır. Tıbbi yazılımlar; hasta takibi, hastane yönetimi, ilaç alım satımı, stok durumu, görüntüleme sistemleri, cihaz ve donanımların kontrol ve yönetimine kadar uzayan son derece geniş bir yelpazeyi kapsamakta olduğundan çok ciddi bir takım çalışmasıyla hazırlanabilmektedir.

Hakan Taşgın

Beycon Group

www.beycon.com.tr

www.beycon.net

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir