Teknolojinin Zararları

 

Teknolojinin Zararları

Teknolojinin Zararları

  • Teknolojinin zararları var mıdır?

Teknolojinin yeterli kullanımda fayda sağlaması gibi, aşırı kullanımında da beyinde ki elektriksel aktiviteler de sorunlar yaratıp işleyişini bozabilir. Teknolojik aletlerin çevreye yaydığı elektromanyetik radyasyon beyin hücrelerine zarar verir. Beyin hücrelerimiz de ki bu zarar görmüş hücreler birçok hastalığı tetikleyebilir veyahut ta ileride görülmesi gereken hastalıkları daha erken yaşta görmemize neden olabilir. Özellikle Epilepsi (halk arasında Sara) hastaları bu elektromanyetik radyasyona çok fazla maruz kaldıkların da epileptik nöbetler geçirebilirler.

 

  • Teknolojik aletler ne gibi hastalıklara sebep oluyor?

Teknolojik aletlerin fazla kullanımında aynı bir alkol veya sigara gibi bağımlılık yapabiliyor. Hatta son zamanlar da yapılan araştırmalar da teknoloji bağımlılarının alkol ve sigara bağımlılarından daha çok olduğu tespit edilmiştir. Teknolojik aletlere olan bu bağımlılık kişiler arasında ki ikili ilişkilere zarar vermekte, asosyalliğe, kişiler arası bağlarda kopmaya, iş hayatlarını kaybetmeye hatta boşanmalara kadar yol açacak sorunlar yaratmaktadır.

 

  • Teknolojik aletlerin yarattığı hastalıkların tedavisi var mıdır?

Teknolojik aletlerin beynimiz de veya sinir sistemimizde yarattığı kalıcı zararların tedavisi ne yazık ki yoktur. Ancak beyinin elektriksel aktivite bozulmuşsa veya hücrelerde tam olarak hasar oluşmamış ise tedavi olanağı vardır.

 

  • Teknolojik aletlerin zararlarından kendimizi nasıl koruyabiliriz?

Günümüz dünyasında birçok işin teknolojik aletler üzerinden döndüğünü düşünürsek şayet, teknolojik aletleri kullanmamamız mümkün değildir. Ancak kullanma süresini ayarlayabilmek bizim elimizdedir. Son zamanlarda akıllı telefonlarından çıkmasıyla birlikte gün boyunca yanımızdan ayırmadığımız ve sürekli olarak kullandığımız telefonlarımız sürekli bir şekilde zararlı ışın yaymaktadır.  Mümkün olduğunca telefonu az zaman aralıklarıyla sadece telefon görüşmeleri yapmak amacıyla kullanmamız daha sağlıklı olacaktır. Ve tabii ki bu telefon konuşma sürelerini kısa tutmak da artı bir yarar sağlayacaktır. Onun haricinde gazete ve haberleri de telefondan takip etmemekte bize artı bir yarar sağlayacaktır. Kısacası bu tarz teknolojik aletleri ne kadar az kullanırsak bizim için o kadar faydası olacaktır.

5.00 avg. rating (91% score) - 1 vote

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir