Teknolojinin Çocuklara Olan Etkisi

Teknoloji, dijitalleşme hayatımızda oldukça büyük bir yer kaplıyor ve değişime sebep oluyor. Yeni geliştirilen telefonların, sosyal mecraların ve teknolojik gelişmelerin hepimiz üzerinde bir etkisi olduğu oldukça açık ama çocuklar üzerindeki etkisi biraz daha fazla durumda.

GFK ve Digital Talks’ın ortaklaşa hazırladığı rapordan bilgileri derleyen Ajans Press, çocukların teknolojiyle yakın olmalarının sonuçlarıyla ilgili ilginç oranlar ortaya koydu. Araştırmaya göre;

Türkiye’deki 6-15 yaş aralığındaki çocukların akıllı telefona sahip olma oranı %59. Çocukların bilgisayara sahip olma oranı %44 iken tablet de bu oran %42.

Gerçekleştirilen araştırmanın verilerine göre çocukların %41’i aktif olarak sosyal medya hesabı kullanıyor. Sosyal medya hesaplarındaysa %85 oranla birinci sırada olan Facebook kullanılıyor. Sonrasında %68 ile Instagram, %56 oranla da Youtube geliyor.

Ailelere göre çocuklar %85 oranla çocukların sosyal medyayı arkadaşlarıyla daha kolay iletişime geçebilmek için kullandığını belirtiyor. Çocukların sosyal medyayı video izlemek içim kullandığını söyleyen velilerin oranı %66 iken fotoğraf ve video paylaşmak için kullandığını söyleyenlerin oranı %64.

Rapora göre sosyal medyada hesapları bulunan çocukların ebeveynlerin %71’i bu hesapları kontrol ettiğini belirtiyor.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir