TEKNOLOJİ ROMANTİZMİN DÜŞMANI

TEKNOLOJİ ROMANTİZMİN DÜŞMANI

Günümüzün vazgeçilmezlerinden olan akıllı telefonlar romantizmi öldürüyor. Eskiden tercih edilen romantik buluşma yerleri ise tarih olmakta. Teknolojik telefonların özelliklerinden biri olan navigasyon sayesinde kişiler birbirlerine konumlarını göndererek yer bildiriyor.

Uzmanlar ise bu konuda teknolojik aletlerin insanları tembelleştirdiğini söylüyor. Akıllı telefonlar eski alışkanlıkları yavaş yavaş değiştirmekte. Eskiden sevgililer buluşma mekanına önceden gider ve dört gözle sevgilisini beklerdi. Şimdi bu yok. Romantizm git gide ölüyor.

Bunlar henüz başlangıç

Türkiye de akıllı telefonların kullanımı her geçen gün artmakta. Örneğin yer bildirme. Bu durum öncelikle askeri bir teknolojiydi. Kullanım alanı kısıtlıydı. Zamanla değişti. Önce ticari olarak kullanılmaya başlandı. Daha sonra ise eğitim amaçlı kullanımı yaygınlaştı. Son olarak kişisel amaçlı kullanıldı. Bu durum entegre edilerek bir çok sistemin geliştirilmesinde kullanıldı. GPS alıcılı telefonlar ilk çıktığı zamanlar pahalıydı. Devreye wireless ağı olan telefonlar girdi.

Günümüzün modası etiketlenme

Akıllı telefonlardaki bazı uygulamalar kişilerin konumlarını kolaylıkla belirleyerek yer bildirimi yapmalarına olanak sağlıyor. Aynı zamanda o an orada ne yaptığı bilgilerini de ekleyebiliyorlar. İnsanlar nerede olduklarını bildirmekten hoşlanıyor. Bu programlar ile kişiler gittikleri yerde arkadaşlarını etiketleyebiliyor. Bu iş oldukça kolaylaştı. İnsanlar kolaylıkla yer bildirimi yapabiliyorlar. Eskiden çok daha karışık olan iş hayatımızın bir parçası oldu ve oldukça kolay hale geldi. Bu durum bazılarında birileri beni gözetliyor mu ? endişesi yarattı. Ama her ne olursa olsun bu durum moda haline geldi.

70 milyon aboneden 28 milyonu 3G’li

Bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu tarafından alınan verilere göre mobil hatta sahip 70 milyon 791 bin kişi bulunmakta. 3G kullanan kişi sayısı ise ; 28 milyon 445 bin. İl bazında değerlendirildiğinde ise; İstanbul 17 milyon, Ankara 5 milyon, İzmir 4 milyon, Bursa ve Antalya da ise 2 milyon kullanıcı mevcut.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir