TEKNOLOJİ KORKULARI

HABERİMİZİN OLMADIĞI TEKNOLOJİ KORKULARI

Herkesin bir şeye karşı fobisi vardır. Hayatımızın birçok yerinde yer alan tekknoloji, şaka gibide olsa bazı korkulara sebep olabilir. Teknolojiden kaynaklanan 5 fobiyi listeledik işte o fobiler ;

  1. 1.       Technophobia (Teknofobi) : En büyük teknoloji fobisidir. Endüstri devriminde ilk kez adı duyulan bu fobinin teknolojiyle bağı olan herşeyden korkmak demektir. Günlük hayatta taşıt olarak kullandığımız araba, otobüs ve minibüs gibi taşıtlardan değil ama teknolojiyi barındıran diğer nesnelerden veya da cihazlardan yani ileri teknoloji gerektiren cihazları eline almamak demektir. Genellikle bu fobinin ileri derecesi kapılan insanlar teknoloji gerektiren eşyalardan arınarak daha münzevi bir yaşantı seçerek teknolojiden kaçınmaktadır.
  2. Nomophobia (Nomofobi) : Telefonla çok haşır neşir olan insanların yaşadığı bir  fobidir. Daha kısa bir açıklamayla telefonsuz kalamama, telefonu gerektiğinden fazla önümseme ve yanında ayıramama. Özellikle günümüz gençlerinde bu fobi çok daha sık görülmektedir. Nereye gtiseler telefonları olmadan iş yapamazlar. Bu fobi ileride gözde miyop olmayada davetçidir. En kısa zamanda bu fobininde önüne geçilmelidir. Aksi takdirde ileri safalara çıkabilir.
  3. Cyberphobia (Siferfobi) : Bilgisayarlardan korkma, dokunamama fobisidir. Her türden bilgisayara bu fobiye sahip kişi dokunamaz. Teknofobinin bir alt dalı olarak bilinen siberfobi, teknolojinin insan hayatına fazla müdahale ettiğini ve çok fazla işgalci olduğunu düşünen çok aşırı korkan insanlardan oluşmaktadır.
  4. 4.       Telephonophobia (Telefonfobi) : Telefonun kendisinden değilde telefonla konuşma, telefona cevap verme fobisidir. Glossophia denilen toplumun içinde konuşmaya çekinme başka bir çeşididir. Telefonun zil sesini bile duymak bu fobiye yakalanan insanlarda panik ataklara neden olabiliyor.
  5. Selfiephobia (Özçekimfobi) : Yeni fobilerden biri olan özçekim fobi, bu fobi ise insanlarıng enelde fotojenik olmamasındna kaynaklanmaktadır. Bu duyguyu çok yoğun yaşamaktan kaynaklanır.
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir