Teknoloji Fakültesi Mezunlarına İyi Haber

Teknoloji Fakültesi Mezunlarına İyi Haber
Teknoji Fakültesi; meslek lisesinden mezun olan kişilerin kendi alanlarını seçtiklerinde aldıkları ek puan ile yerleşilen bölümdür. Eskiden Teknik Eğitim fakültesi adı altında öğrenci alıyordu. 24 Temmız 2013 tarihinde YÖK’ün aldığı bir karar ile Teknoloji Fakültesinin mühendislik programından mezun olanlar da mühendislik imzasını kullanabilecek. YÖK bu kararı alırken Üniversitelerarası Kurula danışmamıştı. Bu sebeğle yürütme durduruldu. YÖK 27 Haziran günü Üniversitelerarası Kurul ile bu konuyu görüştü. Daha sonra “Teknoloji Fakültesinden mezun olan kişilerin mühendislik fakültesi ile aynı olduğunu ve mühendislğik ünvanlarını kullanabileceklerini “ açıkladı.

Teknoloji

Teknoloji

Türkiye geneline baktığınız zaman ise 21 adet teknoloji fakültesi olduğunu göreceksiniz.

Bu sene ilk mezunlarını verecek olan Teknoloji Fakülteleri uygulamanın ağırlıklı olduğu mühendislik eğitimlerinden sonra 3 ay boyunca endüstri stajı, 4 ay boyunca fabrikalarda eğitim alacaklar. Burada staj gören  mühendislerin çoğunluk kısmı ise iş yerlerinden teklif alarak orada çalışmaya başlıyor. Yani işsizlik sayısı artışı yaşanmıyor.

Mühendislik bölümü ile ek puan ile girilern Teknoloji Fakültesi mezunlarının eşit mi olacağı, KPSS de puan türlei, yazabilecekleri yerler, atanma durumu merak konusu.

Teknoloji Fakülteleri ile Mühendislik Fakülteleri Arasındaki Farklar İse Şunlardır;

Eğitim ve Öğretim müfredatları daha fazla ders içerir.

7+1 eğitim sistemine göre düzenlenmişlerdir. Yani 8 yarı yıllık olan ders programları 7 dönem okulda teorik olan dersler, 1 dönemi ise İşyeri uygulaması (staj) şeklindedir. Bu şekilde öğrencilerin çalıştıkları firmayı, iş düzenini, neler yaptıklarını, okuldaki teorikte öğrendikleri bilgileri uygulamaya geçirmeleri amaçlanmıştır.

Teknoloji Fakültelerinde ise MTOK kontenjanı bulunmaktadır.

MTOK kontenjanı ile alan bölümlerin beklentisi ise herşeye 0 dan başlamamak. Çünkü o bölümü, alanı okumuş bir öğrenci birazda olsa bazı bilgilere sahiptir. Yeni bilgileri anlaması ve uygulaması daha kolay olur. Öğretmenin dersi işleyiş hızı normale göre biraz daha hızlıdır.Tabiki fakülteden fakülteye ve sınıfdan sınıfa değişim gösterir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir