Start-uplar neden bulut teknolojisini seçiyor?

Bulut teknolojisi; hiçbir kurulum gerektirmeyen web tabanlı uygulamalar ile zaman ve mekan kısıtlaması olmadan veri paylaşımına olanak sağlayan, internet tabanlı bir veri depolama hizmetidir.

Bilgi işlem hizmetlerinin, internet altyapısına sahip olduğu bulut bilişim ağı ile kullanıcılar arasında kaynak paylaşımı sağlanmaktadır.

Start-upların bulut teknolojisini seçmelerindeki en büyük etkenler:

Akıllı Yatırımlar

Maliyet yönetimi yeni kurulan şirketlerde yüksek derecede önem taşımaktadır. Yatırımlarında mümkün olan en yüksek değeri ve yatırım getirisini (ROI) elde etmek zorunda olan şirketler için sadece kullandıkları kadar ödeme yapmalarını sağlayan bulut hizmeti, yüksek maliyetlere katlanmadan bilişim teknolojileri altyapılarını yönetebilmelerini sağlamaktadır.

Bulut altyapısı üzerinde çalışan bir start-up, büyük işletmeler ya da kamu kurumlarıyla aynı hizmet ve olanaklara erişebiliyor. Bu durum ise start-up’ların eşit şekilde rekabet etmelerine, hızlı bir şekilde inovasyon geliştirmelerine ve ürünlerini pazara sunmalarına olanak sağlıyor.

Ölçeklenebilirlik

Genişlemeye istekli olan start-up’lar, işletmelerini bulut üzerinde inşa etmeyi ve ölçeklendirmeyi seçiyorlar. Bulut, işletmelerin talepleri doğrultusunda kaynaklarını hızla küçültme ya da büyütme olanağını sunuyor. Böylece veri merkezlerine, sunuculara ve hizmet seviyesi anlaşmalarına yatırım yapmak zorunda kalmadan ölçeklendirilebiliyorlar.

Hız ve Çeviklik

Start-up’lar için zaman oldukça değerlidir. Bulut platformları start-up’lara, işletme hızını ve büyümeyi artırırken mevcut bilişim teknolojisi sistemlerini optimize etme ve operasyonel verimliliği artırma fırsatı sunuyor. Fiziksel sunucu tedariği haftalar veya aylar sürebilirken, bir bulut sunucusu edinmek sadece birkaç dakika sürerek şirketlere hız kazandırmakta.

Güvenlik

Start-up’ların bir tedarik zincirindeki en zayıf halka olmamaları için birinci önceliğinin güvenlik olması gerekmektedir. Çünkü oluşabilecek herhangi bir güvenlik ihlali, start-up’ların itibarlarını ve müşteri tabanlarını olumsuz etkileyebilmekte ve bu durum birlikte çalıştıkları büyük kurumlara da yansıyabilmektedir.

Güvenlik Otomasyonu

Güvenlik otomasyonu servisleri, insan yapılandırma hatalarını azaltarak ve kritik olan diğer görevlerde çalışmak için ekiplere daha fazla zaman sağlamaktadır. Davranış kalıplarını izleme özelliği sayesinde olası saldırılar anında fark edilip potansiyel tehditleri belirlemek için akıllıca bir yaklaşım sunulmaktadır. Makine öğrenimi ve matematiksel mantığı güvenlik üzerine uygulamak, bulut platformlarının güvenlik işlerini etkin bir şekilde yönetmesini sağlıyor.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir