SSL Sertifikası Nedir? Ne İşe Yarar?

Çoğumuz internet sitelerinden alışveriş yapmışızdır.  SSL internet üzerinden alışveriş yapan bir kişinin kredi kartı numarası, şifresi vb özel bilgilerini korumak için geliştirilmiş bir sertifikadır.

Girdiğimiz sitede ssl sertifikasının bulunup bulunmadığını anlamak için web tarayıcısına bakmamız gerekmektedir. Web tarayıcısında küçük kilit simgesi ve http yerine https yazısı bulunuyorsa bu site ssl sertifikası ile korunuyor demektir.

SSL Sertifikası sunucu ile istemci (kullanıcı) arasındaki veri akışını şifrelemeye yarar.
Sunucu, tarayıcıya bunun bir ssl oturumu olduğunu ve gerekli sertifika bilgilerini bildirir. Tarayıcı bu sertifika bilgileri ışığında, sertifika sağlayıcısından doğrulama talebinde bulunur, sertifika sağlayıcısı adres ve tarih bilgilerini doğrulayarak tarayıcıya işlemin güvenli olduğunu bildirir ve alınmış olan sertifika çeşidine göre adres çubuğunda yeşil kilit, firma ismi, logo vs gözünür.
Aksi taktirde. Yani adres vs gibi bilgiler doğrulanmadığı durumda servis sağlayıcısı tarayıcıya bu sitenin güvenli olmadığı bilgisini verir, tarayıcı da bu bilgi ışığında kendi uyarı sayfasıyla kullanıcıyı bilgilendirir.

Kısaca kullanıcının bilgilerini ve site üzerinde yaptığı işlemleri güvenli şekilde yaptırmayı amaçlayan protokoldür.

5.00 avg. rating (91% score) - 1 vote

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir