Spam Nedir?

Spam Nedir?

Spam Nedir

Spam Nedir

İnternet üzerinde aynı mesajın yüksek sayıdaki kopyasının, bu tip bir mesaji alma talebinde bulunmamış kişilere gönderilmesi Spam olarak adlandırılır.

Spam çoğunlukla ticari reklam şeklinde olup, bu reklamlar sıklıkla güvenilmeyen ürünlerin, çabuk zengin olma kampanyalarının, yarı yasal servislerin duyurulması amacına yöneliktir. Spam gönderici açısından çok küçük bir harcama ile gerçekleştirilebilirken mali yük büyük ölçüde mesajin alıcıları veya taşıyıcı, servis sağlayıcı kurumlar tarafından karşılanmak zorunda kalınır.

Spamdan nasıl korunur?

Spamdan bir çok koruma yöntemi vardır ama öncelikle bilinçli bir mail kullanıcısı olmak gerekir. Örneğin toplu mail kullanımını ele alalım kaçımız doğru düzgün mail gönderiyoruz arkadaşlarımıza mail gönderir ken toplu mail onları bir konuda bilgilendirmek vb amaçlı veya size göderilen e-posta zincirine kişilistenizdekilerinide dahil edip gönderiyorsunuz ama bilmiyorsunuz ki eklediğiniz,gönderdiğiniz toplu maillerle spamcıların ekmeğine yağ sürüyorsunuz, ne yapalım toplu mail göndermeyelim mi? Yani diyeceksiniz hayır gönderin fakat belli esasları var şudur, görmüşsünüzdür mail gönder(compose) kısmında to,cc ve bcc kısmı vardır.

To(Kime): kime kısmıdır genelde göndereceğimiz maili buraya yazarız toplu mailde göndersek arlarına virgül koyarak göndeririz gider. İşte bu yanlıştır. Bir çok kişiyi böyle yaparak tehlikeye sokarız bir çoğumuz bcc ve cc nin ne işe yaradığını bile bile bilmeyiz CC(carbon copy) birden fazla kişiye mail göndermenize yarar to: kısmıyla aynı görevi görür bir nevi pek farkı yoktur alıcılar tarafından gönderilen tüm mailler görünüz  BCC: (Blin Carbon Copy) yani gizli alıcı manasındadır.

İşte bizim işimize yarayan kısım budur. Çünkü gönderilen toplumailler eğer bcc kısmına yazılıp gönderilirse mail gönderdiğiniz kişiler maili okuduğunda yalnızca maili ona gönderiyorsunuz gibi sadece gönderen kısmında sizin adresinizi gönderilen kısmında da kendi mailini görür böylece spamdan spamcılardan korunmuş oluruz.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir