Sosyal Medya’nın Arama Motoru Optimizasyonuna Katkısı

 

 

Sosyal Medya ve Seo

Sosyal Medya ve Seo

 

Sosyal medya profillerinde seo ve öneminden bahsederken vurgulanması gereken ilk şey elbette profillerin optimize edilmesi. Profillerimiz en önemli tanıtım araçlarından bir tanesi bunu unutmayın. Profillerimizde yer alan bilgilerden sayfamız tanınabilir ve ilgili insanlar sayfayı beğenip takip etmeye başlayabilir. Bu yüzden sayfa profilleri optimize edilmelidir.

Profilinizin giriş kısmı yapılan kısa bir açıklama en önemli yerlerden biridir. Sayfa ile ilgili anahtar kelimelerin bulunması gereken ilk yerdir. Yine sayfada neler yapıldığına dair bilgilerin verildiği diğer noktalar sayfanın özellikle Google Plus sayfamızın arama motorlarında görülmesini kolaylaştıracaktır. Sayfanın ya da profilin bilgilerinin eksik olması çok önemlidir. Son zamanlarda artan sahte sayfalar ve sahte hesaplar insanların neyin gerçek kişi neyin spam olduğunu ayırt etmesini zorlaştırmaktadır. Bu yüzden profilinizdeki bilgilerin gerçek olması önemlidir.

Profil optimizasyonundan sonra yapmamız gereken ikinci optimizasyon elbette çevrelerimizle ilgilidir. Çevreler Google Plus’ın en önemli özelliklerinden biridir. Çevreleri kullanarak arama motorlarında görünürlüğümüzü arttırabiliriz. Bunun için yapmamız gereken önemli paylaşımlara yorum yapmaktır. Önemli paylaşımlar genellikle çok sayıda kişi tarafından ilgi görür. Oralara yorum yapmak sayfamızın veya profilimizin değerini ve bilinirliğini arttırır. Çok sayıda kişi tarafından görülmek istiyorsanız yapacağınız bir diğer şey çok sayıda kişi tarafından takip edilen kişilerin paylaşımlarıyla ilgilenmektir.

Amacımızdan şaşmamak için bir kez daha açıklığa kavuşturmakta fayda var. İyi bir Google Plus profili web sitenizi ve profilinizde paylaştığınız o web sitesiyle ilgili içerikleri inanılmaz derecede destekleyecektir. Başlı başına bir hit kaynağı olacak ve web sitenizin arama motorlarında üst sıralarda çıkmasına neden olacaktır. Bununla birlikte profilinde paylaştığınız içerik arama motoru için ayrı önem taşıyacaktır. Hele ki içerik sosyal medya profilinizde popüler ise size iki yönden katkı sağlar. Birincisi hit getirir. İkincisi arama motorundan profiliniz için size takipçi getirir. Daha fazla takipçi daha güçlü profil demektir. Daha güçlü profilde web sayfanıza daha fazla destek manasına gelir.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir